Afbeelding

Vianen Slim in Gevels opent na 35 jaar deuren tijdens Open Bedrijvendag

Door: Sjoukje Dijkstra Algemeen

Voor de zesde keer openen bedrijven in Montfoort en Linschoten hun deuren tijdens de Open Bedrijvendag. Met in totaal 32 deelnemers is het de grootste editie tot nu toe. Een opvallende nieuwkomer is Vianen Slim in Gevels, bij veel Montfoorters nog bekend als Vianen Kozijnen. Het bedrijf doet voor het eerst mee en ontvangt voor het eerst sinds 1991 weer publiek. De ongeveer zeventig medewerkers staan te popelen om te laten zien wat er achter de fabrieksdeuren gebeurt.

“Het enthousiasme is echt enorm”, vertelt Nicole Vianen, kleindochter van de oprichter. “Iedereen wil meedoen en een steentje bijdragen. Collega’s komen zelf met ideeën over wat ze willen laten zien en hoe we dat kunnen aanpakken.” Nicole werkt sinds een jaar in het familiebedrijf en was direct enthousiast toen een collega voorstelde om deel te nemen aan de Open Bedrijvendag. “Ik dacht: waarom eigenlijk niet? Het is juist leuk om mensen eens te laten zien wat we hier allemaal doen.”

Want dat is volgens haar een stuk meer dan veel Montfoorters denken. “Heel veel mensen kennen ons nog als Vianen Kozijnen, de timmerfabriek. Dat is natuurlijk ook waar het ooit mee begonnen is, maar tegenwoordig maken we complete houten gevelelementen, inclusief kozijnen. Die gaan vanuit onze fabriek rechtstreeks naar bouwplaatsen door het hele land.”

Tijdens de Open Bedrijvendag krijgen bezoekers de gelegenheid om het productieproces van houten kozijnen en houtskeletbouw van dichtbij te bekijken. Medewerkers verzorgen zelf rondleidingen in kleine groepen door de fabriek. “We willen laten zien hoe onze tekenaars en werkvoorbereiders alles in 3D uitwerken en hoe dat vervolgens daadwerkelijk wordt gemaakt. Er zijn ontzettend veel handelingen nodig voordat zo’n gevel de fabriek verlaat. Dat realiseren mensen zich vaak helemaal niet.”

Trots op het werk

Voor de medewerkers is het een bijzondere gelegenheid. Sommigen werken al 35 jaar bij Vianen, maar hebben hun familie nog nooit kunnen laten zien waar ze dagelijks mee bezig zijn. “Ik hoor nu al van collega’s dat vrienden en familie graag willen komen kijken. Eindelijk kunnen ze eens laten zien wat ze hier maken. Daar zijn ze echt trots op.”

Dat enthousiasme zegt volgens Nicole ook iets over de sfeer binnen het bedrijf. Hoewel Vianen inmiddels ongeveer zeventig medewerkers telt, is het familiegevoel gebleven. “Je kunt hier gewoon bij elkaar binnenlopen. Er is niet zo’n enorme hiërarchie. Mijn vader loopt ook door de fabriek. Als er iets is, kun je hem aanspreken.”

Het bedrijf werd in 1961 opgericht door haar opa en is sindsdien op dezelfde locatie gevestigd. Nicole zelf had aanvankelijk helemaal geen plannen om er te gaan werken. Ze studeerde marketing en werkte jarenlang in de financiële sector. Inmiddels houdt ze zich bij Vianen bezig met calculaties, marketing en allerlei andere werkzaamheden.

Een bijzondere herinnering heeft ze aan haar opa, die kort voor zijn overlijden nog een laatste kijkje kwam nemen bij een nieuwe, geautomatiseerde productielijn voor houtskeletbouw. “ We hebben hem met de auto langs die lijn gereden, zodat hij toch nog kon zien hoe het bedrijf zich had ontwikkeld.”

Ze denkt dat hij het geweldig zou vinden wat er inmiddels is bereikt. “Mijn opa was zelf ook altijd bezig met innovatie. Dat gebeurt hier nog steeds, ook op het gebied van duurzaamheid en biobased materialen. Maar dat ik hier nu zou werken, had hij waarschijnlijk nooit verwacht.”

Nieuwe medewekers welkom

De Open Bedrijvendag is voor Vianen niet alleen een gelegenheid om het bedrijf aan belangstellenden te laten zien. Net als veel andere technische bedrijven is het lastig om voldoende vakmensen te vinden. Vooral in de fabriek kan het bedrijf nieuwe medewerkers gebruiken.

“We hebben hier mensen met ontzettend veel ervaring, maar willen ook graag een jongere generatie aantrekken. Die brengt weer nieuwe kennis en ideeën mee”, vertelt Nicole. Een technische opleiding is daarbij niet altijd noodzakelijk. “Ik heb zelf ook geen bouwtechnische achtergrond. Als je graag wilt leren en het leuk vindt om met je handen te werken, zijn er hier mogelijkheden.”

Ook voor gezinnen wordt de dag toegankelijk gemaakt. Naast de rondleidingen zijn er activiteiten voor kinderen en is er gelegenheid om iets te eten en te drinken. “We willen er gewoon een gezellige dag van maken, waarop mensen op een laagdrempelige manier kunnen kennismaken met het bedrijf en de mensen die hier werken.”

32 bedrijven openen hun deuren

Volgens Peter van Wijngaarden, betrokken bij de organisatie van de Open Bedrijvendag, heeft het evenement meerdere doelen. “Je hebt mensen die gewoon nieuwsgierig zijn en eindelijk eens ergens binnen willen kijken. Daarnaast komen familieleden van medewerkers. Maar er zijn ook mensen die heel gericht op zoek zijn naar werk, een stageplaats of zich oriënteren op een opleiding.”

Dat zo’n bezoek daadwerkelijk iets kan opleveren, bleek twee jaar geleden bij Verhart Groen. “Daar kwamen maar dertig bezoekers langs. Toch waren ze dolenthousiast, want ze hielden er twee nieuwe medewerkers aan over.” Volgens Peter laat dat zien dat bezoekersaantallen niet alles zeggen. “Sommige mensen komen heel gericht kijken.”

De Open Bedrijvendag wordt eens in de twee jaar gehouden. Ditmaal met 32 deelnemers, meer dan ooit tevoren. Daaronder bevinden zich zowel grote ondernemingen als kleinere, gespecialiseerde bedrijven. Ook Linschoten is vertegenwoordigd, met Belo, Installatiebedrijf Van der Vaart en Scherpenzeel Transport. Bij laatstgenoemde wordt opnieuw het ZZP-Plein ingericht. Waar de vorige keer vier zelfstandige ondernemers deelnamen, worden er nu ongeveer acht verwacht.

Peter wijst op de veelzijdigheid van de lokale bedrijvigheid. Zo kunnen bezoekers bij Daiwa House Modular Europe kennismaken met gerobotiseerde productie en laat RVS Montfoort specialistische deuren voor superjachten zien. Ook bedrijven als Zeil-Doek BV, MediTop en het Linschotense Belo, dat onder meer voor ASML werkt, laten zien hoeveel specialistische kennis er in de gemeente aanwezig is.

“Er wordt hier ontzettend veel gemaakt”, vertelt Peter. “En veel mensen hebben geen idee wat er allemaal achter die bedrijfsdeuren gebeurt.” Tegelijkertijd is het vinden van voldoende vakmensen voor veel ondernemingen een uitdaging. Juist daarom vindt hij het belangrijk dat bedrijven zich laten zien en inwoners ontdekken welke mogelijkheden er dicht bij huis zijn.

Bij Vianen hopen ze dat bezoekers na afloop beter weten wat er in de fabriek gebeurt. “Voor ons is de dag geslaagd als mensen niet meer alleen aan kozijnen denken, maar zien dat we complete houten gevels maken”, zegt Nicole. “En als we er ook nog nieuwe collega’s aan overhouden, dan is het helemaal geslaagd.”

Peter en Nicole zijn er klaar voor: “Nu maar hopen dat het mooi weer blijft, en anders hebben we voldoende ruimte binnen”, aldus Nicole.

Afbeelding
created by dji camera
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Vianen Slim in Gevels opent na 35 jaar deuren tijdens Open Bedrijvendag 1 uur geleden
Afbeelding
Wout van Kouwen blij, STRO blij … 4 uur geleden
Volle zaal verhalenfestival.
Moraal van het verhaal: een volle zaal voor mooie verhalen in Haastrecht 7 uur geleden
Discussie rond de stellingen.
Weinig animo voor bewonersavond Linschoten, wel veel gespreksstof 10 uur geleden
Links Suzanne Tollenaar, rechts Vincent Bos.
Oudewater wint de eerste prijs voor het lelijkste kunstwerk van Nederland! gisteren
Afbeelding
Volleybalvereniging Jupiter viert 60-jarig jubileum 20 okt, 15:00
Angstige gezichten.
Geen vervolg in bekertoernooi + voetbalprogramma 20 okt, 14:00
Foto: John de Wit
Politie zoekt twee verdachten na gewapende overval op tankstation in Oudewater 20 okt, 13:05