Links Suzanne Tollenaar, rechts Vincent Bos.
Links Suzanne Tollenaar, rechts Vincent Bos. Foto: Wim Klever

Oudewater wint de eerste prijs voor het lelijkste kunstwerk van Nederland!

Door: Wim Klever Algemeen

De Radio 538 Ochtendshow had een wedstrijd uitgeschreven voor het lelijkste kunstwerk van Nederland. Luisteraars konden suggesties inleveren voor wat zij echt het lelijkste vinden. Uit de vele inzendingen heeft de redactie van Radio 538 een selectie gemaakt van negen ‘kunstwerken’. Oudewater scoorde met ‘Het Paard’ duidelijk het hoogste!

Op donderdag 15 juni werd de uitslag bekend. Suzanne Tollenaar werd gebeld, zij had het kunstwerk ‘Het Paard’ dat staat op de splitsing Kabelslag en de Lijnbaan in Oudewater als suggestie ingestuurd. Eigenlijk bedoeld als geintje, ze had niet gedacht dat ‘Het Paard’ uitgekozen zou worden. Groot was de schrik toen ze gebeld werd en live op de radio kwam. Zij mocht aan luisteraars uitleggen hoe het beeld eruitzag. Het is immers radio, geen televisie.

Wat stelt het beeld voor?

Het keramieken beeld van kunstenares Ingrid Mol werd in 2011 geplaatst als onderdeel van een serie van vier kunstwerken. Het kunstwerk diende oorspronkelijk als decor voor de buitenlucht-mini-opera ‘Boven het land’ die in Oudewater werd opgevoerd. Het beeld toont een stervend paard dat hulpeloos op zijn rug ligt. Uit de opengereten buik steekt een motorfiets. Dit verwijst op symbolische wijze naar de Oudewaterse Moord van 7 augustus 1575 tijdens de Tachtigjarige Oorlog. Spaanse troepen plunderden destijds de stad en moordden meer dan de helft van de bevolking uit. Het contrast tussen het breekbare keramieken paard en het harde, onverwoestbare motorblok symboliseert de brute, mechanische geweldsmachine van de oorlog die dwars door de slachtoffers heen raasde, aldus de kunstenares.

Schaamgroen

Direct na de plaatsing ontstond er grote weerstand onder de inwoners van Oudewater. Buurtbewoners vonden destijds het beeld veel te luguber, morbide en angstaanjagend. Er kwamen klachten binnen dat het beeld aanstootgevend was en dat kinderen er nachtmerries van kregen.

Vanwege de aanhoudende protesten werd het kunstwerk twee keer verplaatst. Dit omdat het niet zomaar vernietigd of volledig verwijderd kon worden. Om de omwonenden tegemoet te komen, heeft de gemeente op de laatste en huidige locatie een heg om het kunstwerk geplant. Dit zogeheten ‘schaamgroen’ onttrekt ‘Het Paard’ vanaf de openbare weg nu vrijwel volledig aan het zicht. Temeer omdat de heg goed groeit! Suzanne vindt het beeld gewoon lelijk. Haar jonge dochters liggen er overigens niet van wakker. Ze heeft het wel aan haar kinderen laten zien, maar die zien er niets in. De enige reactie is ‘bah’.

Een gegeven paard…

Het beeld kostte destijds 16.000 euro. Maar nu het goede nieuws: het heeft de gemeente Oudewater niets gekost. Het was destijds met sponsorgeld gerealiseerd in het kader van de opera. De kosten vallen overigens in het niet bij het beeld ‘Dijk van een vrouw’ dat tweede werd. Naar het schijnt heeft dat kunstwerk 1,6 miljoen gekost. Maar moet ‘Het Paard’ nu blijven? Een beeld dat eigenlijk niet goed zichtbaar is (nu wel omdat de heg is gesnoeid en de brandnetels zijn weggehaald) en dat vrijwel iedereen lelijk vindt heeft niet zoveel zin. Wethouder Vincent Bos was zo sportief vrijdag 16 oktober bij de uitreiking van de prijs bij ‘Het Paard’ te zijn. Medewerkers van Radio 538 waren ter plaatse om de prijs symbolisch uit te reiken door het plaatsen van een bordje bij het kunstwerk. Vincent gaf aan dat je ‘een gegeven paard’ niet in de bek moet kijken, maar dat er nu wel besproken gaat worden of het beeld blijft of niet.

Nu we toch bezig zijn

In het kader zichtbare kunst… Bij de rotonde in Papekop staat het kunstwerk ‘De Nieuwe Doorgang’. Het kunstwerk is in 2010 aangeboden door het bouwbedrijf dat de spoortunnel heeft gemaakt. Het zou de doorgang symboliseren om de bereikbaarheid en de veiligheid van Papekop te verbeteren en de overgang van de ene kant van het spoor naar de andere kant. Over smaak valt niet te twisten, maar het ziet er toch wel een beetje uit als een galg. Zo had Vincent het nog niet gezien. Maar dat terzijde. Niettemin staat dat kunstwerk nu niet echt op een topplek. Achter rood/witte verkeershekken, en in de zomer staat er meters hoog riet/gras omheen. Ideetje, verplaatsen naar de zitbankjes die daar iets verderop geplaatst zijn? Dat is best netjes geworden en daar zitten vaak fietsers even te relaxen. Dan komt het een stuk beter tot zijn recht. Het is net als in de huizenmarkt; locatie is alles! Destijds waren er hardnekkige geruchten dat het een onverkocht beeld zou zijn dat tal van gemeenten afwezen, dat is echter niet het geval. Het was specifiek in opdracht ontworpen ter gelegenheid van de opening van de nieuwe spoortunnel.

Het bordje neerzetten ging niet zonder slag of stoot…
Zoek het kunstwerk 'De Nieuwe Doorgang'.
Links Suzanne Tollenaar, rechts Vincent Bos.
Oudewater wint de eerste prijs voor het lelijkste kunstwerk van Nederland! 1 uur geleden
Afbeelding
Volleybalvereniging Jupiter viert 60-jarig jubileum 4 uur geleden
Angstige gezichten.
Geen vervolg in bekertoernooi + voetbalprogramma 5 uur geleden
Foto: John de Wit
Politie zoekt twee verdachten na gewapende overval op tankstation in Oudewater 6 uur geleden
Afbeelding
Muziekhuis trakteert ruim 300 Oudewaterse kinderen op muziek en theater 7 uur geleden
Werken bij, DHME, Daiwa House Modular Europe, Jan Snel, Montfoort, Hulst, Eemshaven, medewerkers, vacature, recruitment, Cojan van Toor Professional Photography Oudewater
Open woningfabriek Daiwa House Modular Europe in Montfoort 9 uur geleden
Afbeelding
Klaverjasavond 10 uur geleden
Afbeelding
Concert Amicitia in de Franciscuskerk gisteren