
Elly van Wijk beleefde wederom Prinsjesdag
Door: Siem van der Burg AlgemeenElly van Wijk, lid van de Eerste Kamer voor de BBB, kreeg heel veel reacties op de hoed die ze droeg op Prinsjesdag. Voor haar was het de derde keer dat ze Prinsjesdag beleefde bij de opening van het Parlementaire Jaar als lid van het Parlement. “Het was een geweldige dag en natuurlijk heel leuk dat er vier politici of gasten waren die een hoedje van Mirjam van der Welle van Beau Chapeau uit Oudewater droegen.”
“Prinsjesdag meemaken is en blijft een geweldige belevenis”, zegt Elly van Wijk uit Snelrewaard, gemeente Oudewater. Ze is ruim twee jaar lid van de eerste kamer voor de BBB. “Het is zo bijzonder om erbij te zijn, te genieten van de tradities en protocollen. De sfeer van Koningsdag, maar dan alleen in Den Haag. ‘s Morgens meldde ik me samen met mijn schoondochter bij het gebouw van de Eerste Kamer aan het Lange Voorhout. De rode loper ligt uit, militair eervertoon. Iedereen heeft speciale aandacht geschonken aan zijn of haar kleding. Na een feestelijke ontvangst lopen de Senatoren met hun gasten voor de tribunes naar de Stadsschouwburg, daar waar de Koning de Troonrede uitspreekt. Het is een bijzondere vergadering van de Staten-Generaal waar de leden van de Eerste en Tweede Kamer voor uitgenodigd zijn. Maar veel van wat buiten de Stadsschouwburg gebeurt, mis je. De aankomst met de koets, de eerste blik op de Koning, Koningin en Prinsessen. Na afloop lopen alle Senatoren en gasten weer terug naar het gebouw van de Eerste Kamer. Daar wordt een lunch geserveerd, ook voor de gasten. Na afloop van dat programma is er ‘s middags volop gelegenheid om anderen op mijn werkterrein te ontmoeten en te netwerken. Daar biedt zo’n dag ruimschoots de mogelijkheid toe.”
Haar specialisaties liggen op het terrein van Volksgezondheid Welzijn en Sport (VWS) en Sociale Zaken en Werkgelegenheid (SZW). “Het werk in de Eerste Kamer is geweldig om te doen”, vervolgt Elly van Wijk. “Het is waardevol, eervol, verantwoordelijk en je bevindt je natuurlijk midden in het politieke bolwerk in Den Haag.” De Eerste Kamer is er om wetten, die door de Tweede Kamer komen, te toetsen op uitvoerbaarheid, handhaafbaarheid, juridische kwaliteit en of ze grondwettelijk correct zijn. En dat allemaal in een politieke context al heeft Elly wel de indruk dat het afgelopen jaar deze politieke context, nog sterker was. “Om je een goed beeld van (gewijzigd) wetsvoorstel te vormen, zijn werkbezoeken zeer waardevol. Het is enorm belangrijk om een wet te toetsen in het werkveld. Je kan als Senator echt het verschil maken.”
Elly van Wijk woont al bijna 40 jaar in Oudewater en was ruim zestien jaar lid van de Gemeenteraad van Oudewater als fractievoorzitter van de VVD. In 2019 maakte ze de boekpresentatie van de oprichters van de BBB mee (Caroline van der Plas, Henk Vermeer en Wim Groot Koerkamp). Op de terugweg naar huis kwam ze de trekkers tegen die in Den Haag geprotesteerd hadden. Het moet echt anders, dacht ze. En dus solliciteerde Elly bij de BBB. Met 26 BBB’ers begonnen ze aan een reis om als BBB een zetel in de Tweede Kamer te bemachtigen in 2021. “Velen verklaarden onze missie als volstrekt zinloos, wij geloofden er echter sterk in”. Het was een enerverende periode, campagne voeren, verkiezingsprogramma schrijven, media benaderen (die niet reageerden, BBB?). Maar het resultaat was wel dat BBB met 1 zetel in de Tweede Kamer kwam, een megaprestatie. Vervolgens werd Elly lid van het landelijk bestuur en moest de vereniging opbouwen. Een fantastische, leerzame en intense periode. Keihard werken en mooie momenten samen delen. “De eerste keer dat we rondliepen in ons eigen kantoor, Partijbureau in Deventer; Henk en ik liepen met een grote smile op ons gezicht, weer een grote stap gezet”. Focus werden de verkiezingen van Provinciale Staten en Waterschappen in 2023. “Dat wij toen de grootste partij van Nederland werden, dat hadden we natuurlijk nooit durven denken of dromen. Er brak weer een enorm hectische periode aan omdat er in alle Provincies en Waterschappen onderhandelingen gevoerd moeten worden. “Ik heb enorm veel respect voor de BBB’ers die toen in de frontlinie stonden. Ga er maar eens aanstaan, je ben nieuw, kent de dossiers, de mensen en de cultuur niet en toch sta je midden in de onderhandelingen. Soms dacht ik wel eens, wat heb ik deze mensen aangedaan …”. Elly had gesolliciteerd en stond 6e op de BBB-verkiezingslijst voor de Eerste Kamer; in juni 2023 werd ze geïnstalleerd. Een nieuw avontuur kon beginnen.
“Het werken in de politiek is geweldig om te doen”, vervolgt Elly van Wijk. “Dat is zo in de Eerste Kamer en dat was al zo in Oudewater. Het wel en wee van de politiek in Oudewater gaat mij nog steeds aan het hart. Het vertrek van Danny de Vries betreurt ze: “Danny staat midden in Oudewater, hij zal enorm gemist worden”. Nu echter ook in Montfoort en Lopik een waarnemend burgemeester aangesteld wordt of is, biedt dit ook weer kansen voor Oudewater”, zo stelt ze. “Wellicht is dit het momentum om op eigen initiatief, van onderaf aan, te onderzoeken of er een ambtelijke of bestuurlijke samenwerking in deze regio mogelijk is. “Politiek is zeker ook vooruitkijken. Alles voor een krachtig en prachtig Oudewater”, zo besluit ze dit interview.

















