Don Janmaat en Joost Middelman presenteren met trots de plannen van de stuurgroep binnenstad Oudewater.
Don Janmaat en Joost Middelman presenteren met trots de plannen van de stuurgroep binnenstad Oudewater. Foto: Siem van der Burg

Oudewater hard op weg naar een BIZ voor de binnenstad

Door: Siem van der Burg Algemeen

“Dat is positief nieuws”, zeggen Joost Middelman en Don Janmaat (beide lid van de stuurgroep). We praten al jaren over ‘hoe we de binnenstad van Oudewater’ interessant en nog beter kunnen maken én houden voor bewoners, toeristen, vastgoedeigenaren en ondernemers. Tot nu toe waren er veel uitdagingen, onderzoeken en plannen, maar concrete stappen werden nog niet of beperkt gezet. Gemeente, vastgoedeigenaren en ondernemers zijn het in grote lijnen eens geworden over de aanpak hiervan en het instrument dat ze hiervoor willen inzetten.

We zetten in op een BIZ

Een groot aantal ondernemers is enthousiast over een BIZ bleek afgelopen dinsdag tijdens de presentatie van de stuurgroep bij Broeck. Een BIZ staat voor Bedrijveninvesteringszone. Dit is een afgebakend gebied (in het geval van Oudewater, dus het stadscentrum) waarin ondernemers, vastgoedeigenaren en gemeente gezamenlijk investeren in de verbetering van de omgeving. De BIZ is bedoeld om de leefbaarheid, veiligheid en economische aantrekkelijkheid van het centrum van Oudewater te vergroten en werkt volgens het principe ‘samen investeren loont’. Ondernemers en vastgoedeigenaren in het gebied dragen jaarlijks een BIZ-bijdrage af via de gemeentelijke belasting. De gemeente keert deze bijdragen in zijn geheel uit aan de BIZ-organisatie, die het geld inzet voor verbeteringen in het gebied zoals is overeengekomen in het BIZ-plan dat jaarlijks zal worden geëvalueerd.

Hard nodig

“De binnenstad heeft te maken met een groot aantal uitdagingen”, zeggen Janmaat en Middelman. “De kwaliteit van de binnenstad loopt achteruit, het koopgedrag van consumenten verandert, de regeldruk neemt toe, er is leegstand van winkelpanden, het plan voor de herinrichting van de binnenstad is uitgesteld, er zijn forse parkeeruitdagingen en de communicatie tussen de betrokkenen liet duidelijk te wensen over. Er moet iets gebeuren om in de toekomst de binnenstad aantrekkelijk te houden voor iedereen: inwoners en bezoekers.”

Planning

Tussen nu en het einde van het jaar moet de BIZ een feit zijn om op 1 januari 2026 daadwerkelijk in werking te treden. Zo moet de stichting BIZ Binnenstad Oudewater worden opgericht, er wordt een BIZ-plan voor de komende vijf jaar uitgewerkt, er moet een uitvoeringsovereenkomst met de gemeente worden opgesteld, de gemeente moet een verordening opstellen en er zal een bijdrage moeten worden vastgesteld in overleg met de betrokken partijen. Er moet dus nogal wat water door de IJssel voordat de BIZ er daadwerkelijk is.

Wat gaat de BIZ zoal doen?

“Aan de slogan ‘de Magie van Oudewater: groen, geschiedenis en gezellig’ moet zo snel mogelijk inhoud worden gegeven. Dit kan door evenementen te organiseren die aansluiten op de verschillende wensen van de gebruikers van het centrum, de communicatie met inwoners, regio en toeristen kan beter en het centrum verdient het om als een bedrijf te worden gerund.”

“We laten ons niet meer stoppen”, zeggen Janmaat en Middelman. “Er liggen genoeg kansen. Oudewater ligt centraal, in het Groene Hart, heeft een geweldig gezellige historische binnenstad, heeft al mooie bijzondere winkels en winkels die in omliggende gemeente al niet altijd meer te vinden zijn en er gebeurt al van alles. We moeten stoppen met navelstaren en dingen gaan doen waar wij goed in zijn als ‘geelbuiken’, namelijk gezellig ondernemen. We hebben al een parel en hoeven hem alleen maar op te poetsen.

Als er vragen zijn, of als iemand ons kan helpen om Oudewater nog meer te verbeteren, dan ontvangen we graag een bericht via stuurgroepoudewater@gmail.com.”

Afbeelding
Dierenwelzijn? Niet in mijn achtertuin… 19 uur geleden
Afbeelding
Zwemmen en stempelen in de Vlist 15 aug, 18:00
Afbeelding
Lijst van gevonden en vermiste dieren 15 aug, 15:00
Afbeelding
Montfoortse Zohra-Lynn (15) finalist Miss Teenager Netherlands 14 aug, 15:00
Afbeelding
Albasten huwelijk voor echtpaar Bos- Krijgsman 14 aug, 09:00
Elly Gunst
Zo om en nabij de tachtig... 13 aug, 15:00
Een dag van het Vakantie Bijbel Feest in 2025.
Het thema ‘Wereldwonder’ dit jaar centraal tijdens Vakantie Bijbel Feest 13 aug, 10:00
Afbeelding
O, die auto’s 12 aug, 18:00