
Het Middenkoor nodigt u uit
AlgemeenDe kop van dit verhaal had kunnen luiden dat het Middenkoor veertig jaar bestaat, want dat doet het, maar dan hadden veel lezers het wellicht overgeslagen. Nu lezen ze dat het koor nog springlevend is en verschillende uitnodigingen graag met die lezers wil delen. De ruim twintig leden nodigen u namelijk uit om op zondag 15 januari om 11.00 uur de viering bij te wonen waarin dit veertigjarig jubileum extra luister bijgezet wordt én ze nodigen u uit om mee te komen zingen in dit toch wel heel bijzondere koor.
Een ander geluid
In die veertig jaar zijn er nog steeds een aardig aantal leden van het eerste uur, zijn er uiteraard ook wel wat leden vertrokken en helaas overleden, maar werden anderszins ook veel nieuwe leden warm welkom geheten in deze groep, die graag met elkaar zingt.
Daarnaast ondernemen ze af en toe ook leuke activiteiten en delen, als dat nodig is - en de lezer begrijpt dat daar af en toe geen ontkomen aan is - lief en leed met elkaar.
Het bestuur, bestaande uit Bets van Apeldoorn, Coby van Leeuwen, Noor Lucassen en Geertje Zijleman vertellen enthousiast en liefst allemaal tegelijk over die afgelopen jaren … en over wat er gaat gebeuren. Bets: “We zijn met een klein groepje jonge en ambitieuze mensen met het Middenkoor begonnen. Er was al een herenkoor dat vooral gregoriaanse liederen zong, een dameskoor dat zich voornamelijk richtte op psalmen en gezangen en natuurlijk ook een kinderkoor. Wij zaten daar wat leeftijd betreft zo’n beetje tussenin; vandaar: het Middenkoor. Er moest eens een wat ander geluid komen, vond de liturgiecommissie, en daar konden wij wel voor zorgen. Je zag die trend ook elders in het land. Het bekendst van wat wij zongen zijn de liederen met teksten van Huub Oosterhuis. Maar met elkaar bezochten we bijvoorbeeld ook lieddagen in Amsterdam, waar we dan ons repertoire konden aanvullen met wat wij goed bij ons koor vonden passen.”
Herinneringen
De namen van dirigenten van die afgelopen jaren worden in een rap tempo opgenoemd: Corry van Gorp (nee, niet het maatje van André van Duin), Kees van den Brink (15 jaar), Monique van den Hoogen (eerste keer, 10 jaar), Winfried (die niet alleen dirigent was, maar ook pianist), José, opnieuw Monique (10 jaar), Isa en nu is het Reinier de Wit. Vanaf september heeft hij de leiding over het Middenkoor. Door het koor wordt De Wit unaniem zeer gewaardeerd: ‘Hij is enthousiast en heeft er plezier in en wij zeker ook’. Geertje: “Het nieuwe koor was toentertijd wel even wennen voor de parochianen en dat kwam door het volledig nieuwe repertoire dat we zongen: nieuwe Nederlandstalige kerkmuziek en heel andere teksten. En eerst was er natuurlijk alleen begeleiding van het orgel en nu werd dat gedaan op een piano; die moest eerst nog aangeschaft worden.” Dat lokt Bets uit iets over de huidige pianist te zeggen: “Bastiaan Heeren komt al vijftien jaar iedere week op maandag en natuurlijk bij alle vieringen met het openbaar vervoer vanuit Zeist. Dat zegt natuurlijk wel iets.”
Met elkaar en met anderen: zingen is dubbel bidden
Er is een muziekcommissie, die samen met de dirigent naar nieuw repertoire zoekt. Met de voorganger bepaalt de muziekcommissie welke liederen er bij een viering passen. Geertje: “We hebben ook uitwisseling met andere koren gehad en samen gezongen; o.a. in Montfoort en in Maarssenbroek.” Coby: We zijn echt een kerkkoor, maar bedenken ook bijzondere projecten; zo bedachten we bijvoorbeeld een kerstconcert met veel mensen van buiten het koor. Daarvan bleven er dan soms een aantal bij ons hangen en zijn lid geworden, omdat ze het zo leuk vonden. Sommigen zijn zelfs van een heel ander kerkgenootschap; dat maakt het helemaal bijzonder en wel heel leuk.”
Coby: “Want wat we vooral doen is samen zingen, want zingen is dubbel bidden. We repeteren op de maandagavond en drinken één keer in de maand na afloop samen iets; gezellig! We houden ook wel van een feestje.”
Er komen vervolgens allerlei bijzondere momenten en uitjes voorbij, waarbij het bezoek in 2013 aan Minsteracres in Groot-Brittannië uitgebreid besproken wordt. “Ook tijdens de coronaperiode hebben we, ondanks de beperkingen, veel activiteiten georganiseerd en, hoewel er van zingen natuurlijk niets kwam, is er gelukkig toch niemand van het koor afgegaan.”
Uitnodigingen
Op zondag 15 januari vindt er dus om 11.00 uur een viering plaats, met als voorganger pastor Huub Spaan, waarbij het Middenkoor in het zonnetje wordt gezet; daarvoor wordt iedereen van harte uitgenodigd. Daarna gaan de koorleden met elkaar, eventuele partners en enkele genodigden met elkaar nog even nagenieten van die bijzondere gebeurtenis. Tevens, en dat is de tweede uitnodiging, wordt iedereen gevraagd om eens mee te komen repeteren op een maandagavond, want dirigent Reinier de Wit zegt dat iedereen kan zingen en een warm welkom bij het Middenkoor is gegarandeerd. Wie vrijblijvend een paar keer mee wil repeteren kan zich aanmelden via middenkoor@telfort.nl
Aad Kuiper















