Bert de Groot en Hans van Dam.
Bert de Groot en Hans van Dam. Foto: Wim Klever

Goejanverwellesluis Hekendorp officieel geopend

Door: Wim Klever Algemeen

Na een lange periode van werkzaamheden is de sluis deels vernieuwd en gerestaureerd. Na nog wat na-ijlende technische problemen is het nu in orde en is de officiële opening door Hoogheemraad Bert de Groot daar.

Als een dergelijke doorgang een tijd dicht is, is dat best lastig voor het vaarverkeer, zeker toen de sluis nog een keer dicht moest vanwege een defecte motor, maar dat had feitelijk niets met de restauratie op zich te maken.

Tegelijk met de officiële opening is er ook aandacht voor enkele mooie toevoegingen voor de omgeving. Zo is het hek rondom de Beatrixboom opgeknapt en krijgt de locatie een nieuwe picknickbank, te plaatsen door de gemeente. Die laatste komt nog. Hiermee wordt niet alleen de sluis, maar ook de directe omgeving aantrekkelijker voor bewoners en bezoekers.

Bij de opening werd door Bert gememoreerd dat in 2013/2014 en in 20/21 ook al groot onderhoud plaats vond, maar hij hoopte en ging er ook vanuit dat het nu weer twintig jaar zal duren. Maar dat weet je nooit met een dergelijke historische sluis, vertelde hij. Het stalen hek bij de sluis is ook opgeknapt en voorzien van een nieuwe verflaag. Erg mooi, ziet er als nieuw uit. Het hek is in 2014 gemaakt door de plaatselijke smid Frits Kramer, helaas overleden. Frits had het hek gemaakt na enige studie hoe het origineel eruit had gezien. Smederij Smits Kramer bestaat vanaf 1881 en is voortgezet door Freek en Ilja Kramer, zoon en dochter van Frits.

Nettie Stoppelenburg was ook aanwezig. Zij was ook bij de open dag dit jaar waarbij je een rondleiding in de sluis zelf kon krijgen. Daarbij vertelde ze aan belangstellenden over de historie. Toen is haar belangstelling gewekt en is ze nader in de geschiedenis gedoken. Zo was ze er aan de hand van zeer oude nota’s uit het archief recent achter gekomen dat de sluis in 1619 helemaal vernieuwd was. Het was toen hard nodig, anders zou het fout gaan. Toentertijd was er gekissebis wie de rekening zou moeten betalen. Ze hecht er ook nog aan, zo precies is zij, om te melden dat de houten vloer op de bodem van de sluis stamt uit 1730. Die is behouden gebleven, maar is nu bedekt met een laag van gewapend beton.

Bert de Groot en Hans van Dam (Hans namens de bewoners van Hekendorp) verrichtten symbolisch de officiële opening door het opgeknapte hek van de Beatrixboom te onthullen, die net als het hek op de brug (en tevens sluis) ook als nieuw is. Nu nog de bank van de gemeente!

Bert de Groot en Hans van Dam.
Goejanverwellesluis Hekendorp officieel geopend 1 uur geleden
Burendag
Hekendorp verbindt 2 uur geleden
De burgemeester en de commissaris van de Koning openen officieel het nieuwe gemeentehuis.
Commissaris van de Koning opent nieuwe gemeentehuis Krimpenerwaard 5 uur geleden
Peter Michael (links) en Patrick Roest.
Finale SVO-Cup met clinic van Peter Michael en Patrick Roest 5 uur geleden
Eduard Stigter aan het woord met op de voorgrond zijn maquette.
Zorgen blijven na informatieavond over windturbines 7 uur geleden
Afbeelding
Peter’s Portretten geopend 8 uur geleden
Afbeelding
Deze week in Concordia 21 uur geleden
Afbeelding
Vrouwen van Nu Oudewater 80 jaar 23 uur geleden