Omstanders hielden hun adem in toen het brugwachtershuisjeals eerste van zijn plek werd getakeld.
Omstanders hielden hun adem in toen het brugwachtershuisjeals eerste van zijn plek werd getakeld. Sjoukje Dijkstra

Montfoortse draaibrug en brugwachtershuisje weggehaald voor onderhoud

Algemeen

‘Komt het brugwachtershuisje nog terug en waar?’

De weersomstandigheden waren afgelopen zaterdag goed voor het uit het water hijsen van de Montfoortse draaibrug. De 26 ton wegende brug zal deze winter voor onderhoud bij Mecon in Gorinchem doorbrengen en naar verwachting in het voorjaar teruggeplaatst worden. In die tijd kunnen fietsers, wandelaars en hulpdiensten gebruik maken van de tijdelijke hulpbrug.

Onder het toeziend oog van Montfoort, die via livestream (webcam) mee kon kijken, werden eerst het brugwachtershuisje en vervolgens de draaibrug op een wagen gehesen. Het zorgde voor een spectaculair gezicht, de zwevende brug alsook het huisje dat eerst de lucht in ging. Al met al een vrij uniek gezicht, dat ook door samenwerkende partijen Rijkswaterstaat en VolkerWessels van alle kanten werd vastgelegd met drones. “Komt het huisje nog terug en waar?”, was de vraag op de lippen van een toeschouwer. Communicatieadviseur van Rijkswaterstaat Elma Schuurmans liet weten dat ze zich kan voorstellen dat mensen zich daarover zorgen maken. “Omdat de palen weg zijn, denken ze dat het huisje dan ook niet terug kan komen. Technisch is het gewoon mogelijk dat het terugkomt. Het zal dan naar verwachting wel opschuiven richting ijssalon.”

Kleinschaligheid

Prioriteit heeft echter de draaibrug, die voor het vaarseizoen begint gerenoveerd en wel weer terug moet komen op zijn plek. Van het brugwachtershuisje, dat tijdelijk een onderkomen krijgt op de gemeentewerf in Montfoort, is het de bedoeling dat Stichting Hugo Kotestein het zal opknappen. Wat de samenwerkende partijen aan het project mooi vinden is dat het is geen dagelijkse kost is. Projectleider Jurgen Klein van Rijkswaterstaat zegt: “Wat we hier aan het doen zijn, is op een postzegel. Zo binnenstedelijk. Dan zit de complexiteit voornamelijk in de kleinschaligheid.” Omdat er zo weinig ruimte is op en rond de brug, waren alleen de hoogst noodzakelijke mensen aanwezig.” De inwoners van de huizen aan het IJsselplein hadden een weekendje weg cadeau gekregen, om uiteindelijk hun veiligheid te waarborgen.

Doemscenario

Omgevingsmanager van Rijkswaterstaat Monique Bouwman: “Een doemscenario was geweest, als we vanochtend opeens windkracht 4 of 5 hadden. Dan hadden we het letterlijk moeten afblazen. Het reserve weekend was dan volgend weekend gepland. Gelukkig was het uitstekend weer, en hebben we hooguit windkracht 2, 3.”

De omgevingsmanager is erg te spreken over dit gezamenlijke project* met VolkerWessels en de gemeente Montfoort. “Ik heb nog nooit eerder meegemaakt dat een project zo goed gedragen werd door iedereen. Ik hoefde maar te bellen met de gemeente en het was al voor elkaar. Ook de inwoners staan hier positief tegenover. Dat is fijn om te zien.” Het is duidelijk dat de Montfoorters echt zaten te wachten op het onderhoud van deze brug, ook in verband met de vele storingen.”

De bedoeling is dat de brug na plaatsing er minstens weer drie decennia tegenaan kan en dan hopelijk storingsvrij blijft. “Gelukkig”, vindt een vrouw die met fiets aan de hand staat toe te kijken. “Ik heb wel eens een half uur staan wachten voor ik kon oversteken.”

Meer informatie

Kijk voor meer informatie over de renovatie van de draaibrug Montfoort: www.rws.nl/draaibrugmontfoort.

* Meer informatie over het project DOEN van Rijkswaterstaat: www.projectdoen.nu

Sjoukje Dijkstra

De operatie om de 26 ton wegende brug uit het water te hijsen,verliep voorspoedig.
Vanaf de kant kijken kinderen toe naar de voorbereidende werkzaamheden.
Onder toeziend oog van Montfoorters die live of via de webcam meekekenwerd de draaibrug voorzichtig op een klaarstaande wagen getakeld.
De brug is eruit (foto genomen met een drone door).
Met de drone van Rijkswaterstaat was het zicht op de brug heel goed.
Afbeelding
Klaverjasavond 5 uur geleden
Foto: Een zelfportret met het kenmerkende ijsvogeltje en camera erin verwerkt.
Wie oh die: Hans van den Hoven 7 uur geleden
Afbeelding
Wandel mee en ga fit de zomer door 13 uur geleden
Afbeelding
Herdenken 10 mei, 10:00
Afbeelding
Als het golft dan golft het goed. Niet te stuiten, niet te sturen 9 mei, 18:00
Afbeelding
Informatiebijeenkomsten over energieopslag: ‘zien is geloven’ 9 mei, 15:00
Afbeelding
Linschotense scout Kylian beleeft bijzondere Dodenherdenking op de Dam 9 mei, 14:00
Vervangend beheerder Debbie Splinter bij een klok met Cupido en Venus.
Dag van het Kasteel in Museum Paulina Bisdom van Vliet 9 mei, 10:00