
Montfoort SV ‘19-dames komen samen in actie tegen kanker
Door: Sjoukje Dijkstra AlgemeenBenefietwedstrijd Creators FC Ladies - Dames 1 en 30+ Montfoort SV’19
Wat begon als een hechte groep voetbalsters, groeide in korte tijd uit tot een team met een gezamenlijke missie. Bij Montfoort SV ‘19 in Montfoort kwam kanker dichtbij. Speelster Jill van Oostrum kreeg vorig jaar lymfeklierkanker. Tegelijkertijd kregen twee teamgenoten te maken met een zieke vader. Dat veranderde de dynamiek in het team. “Het was al een team, maar het is een ander soort team geworden met een doel”, vertelt trainer Roy Molenbeek.
Toen duidelijk werd dat Jill ziek was, gebeurde er meteen iets in de groep. “Voor sommige meiden was dit helemaal nieuw. In de familie hadden ze dat nog nooit meegemaakt. Ineens is het heel dichtbij”, zegt Roy. “Je merkt dat er vragen komen en dat het besef groeit.”
Jill wilde daarbij vooral niet als patiënt gezien worden. “Ik heb gezegd: ik kom wel met nieuws als ik nieuws heb. Ik hoef niet elke keer als patiënt behandeld te worden.” Juist op het voetbalveld wilde ze gewoon teamgenoot zijn. “Als je dan een keer kan trainen, is het fijn als je gewoon teamgenoot bent en niet de patiënte die een keertje mee mag trainen.”
Voetballen tijdens de chemo
Dankzij een nieuwe vorm van behandeling kon Jill zelfs blijven voetballen. Met een speciale mobiele infuuspomp kreeg ze haar chemotherapie in een rugzak mee naar huis. Daardoor hoefde ze niet dagenlang opgenomen te worden en kon ze tussendoor zelfs blijven trainen. “We hadden nog nooit gehoord dat iemand tijdens de chemo ging voetballen, maar het lukte.”
Ze kreeg op 7 mei vorig jaar de diagnose. “In twintig dagen ga je door van alles heen. Op 26 mei had ik al mijn eerste behandeling.” Ondanks de ernst bleef ze opmerkelijk rustig. “De artsen zeiden steeds: we gaan je beter maken. Daardoor heb ik nooit echt stilgestaan bij dat ik dood kon gaan.”
De klap komt pas daarna
Nu de behandelingen achter de rug zijn, komt de impact pas echt binnen. “In het begin zit je in de adrenaline. Alleen maar behandelingen. Nu heb je tijd om na te denken. Dan komt die klap.” De vooruitzichten zijn positief. “Ik ben klaar met de behandelingen. Op scans zien ze nog restactiviteit. In de zomer volgt nog een scan, maar de artsen zeggen dat ze er vertrouwen in hebben dat het geen kanker meer is.”
De periode daarna blijkt minstens zo ingrijpend. “Je bent eerst vooral aan het overleven. Daarna moet je weer leren om te leven. En het leven te waarderen met wat je hebt”, zegt Jill. “Mijn leven stond een half jaar stil, terwijl iedereen om je heen doorgaat. Vrienden maken zich zorgen over een huis, ik maak me zorgen of ik er nog wel ben.”
Ook mentaal blijft de impact groot. “Mensen denken dat het klaar is als de behandeling voorbij is, maar juist daarna begint het. Dan moet je weer vertrouwen krijgen dat niet elke pijn die je voelt meteen iets ernstigs is.”
Niet alleen de patiënt
Juist die mentale kant is de reden dat het team koos voor het Ingeborg Douwes Centrum als goed doel. “Mijn broertje wordt naar huis gestuurd met het verhaal dat zijn zus ziek is. Ouders zitten met vragen. Daar is weinig aandacht voor”, vertelt Jill. “Dat centrum is er juist voor zowel de (ex)patiënt als de mensen eromheen.”
Ze ziet hoe belangrijk dat is. “Ik vergelijk het met een voetbalwedstrijd. Ik speel, maar de rest zit op de bank. En er is niks vervelender dan op de bank zitten. Voor ouders en familie is dat soms nog lastiger.” Roy vult aan: “Kanker is niet alleen fysiek. Het is ook mentaal, voor de patiënt maar ook voor de omgeving. Er vallen gezinnen uit elkaar door deze ziekte.”
Hechter team
De situatie zorgde ook voor een sterker teamgevoel. “Het is geen taboe bij ons. Er wordt open over gepraat”, zegt Jill. Toen ze na haar behandelingen weer meespeelde, was dat een bijzonder moment. “De eerste wedstrijd dat ik weer meespeelde was één groot feest. Met een mutsje op en gaan met die banaan.”
De actie geeft de ploeg nieuwe energie. “Het geeft een boost bij de meiden. Ze zetten zich er vol voor in. Niemand is overgeslagen”, vertelt Roy.
Benefietwedstrijd tegen bekende Nederlanders
Op 1 april speelt Montfoort SV ‘19-dames 1 en 30+ een benefietwedstrijd tegen Creators FC Ladies. Dat team bestaat uit bekende Nederlanders en influencers. “Doneren kan altijd, maar we zouden het ook heel leuk vinden als het veld gewoon vol zit”, zegt Jill. “We hebben geen idee wie er allemaal komen. Dat blijft een verrassing.”
De aanwezigheid van bekende Nederlanders moet extra publiek trekken en zo meer geld ophalen voor het Ingeborg Douwes Centrum. Ook de club ondersteunt het initiatief. “We kunnen niet zomaar het veld pakken. De club helpt met vrijwilligers, beveiliging en organisatie. Dat is echt mooi”, zegt Roy. “Misschien kunnen we dit als club vaker doen. Dat je als grootste club van Montfoort laat zien dat je er voor elkaar bent.”
Voor het team betekent de actie meer dan alleen geld inzamelen. “Het geeft afleiding, het geeft steun en we hebben een doel”, zegt Roy. Jill hoopt vooral dat mensen het bredere verhaal zien. “Het is niet alleen degene die ziek is. Het raakt iedereen eromheen. Daar willen we aandacht voor vragen.”
Voor meer informatie en kaartverkoop: www.creatorsfc.club/product/01-04-2026














