John van Echtelt van Montfoort Vitaal en Gerard Prins.
John van Echtelt van Montfoort Vitaal en Gerard Prins. Foto: PR

Montfoort stapt veilig de zomer in tijdens Doortrapmiddag

Door: Sjoukje Dijkstra Algemeen

‘We willen niet overtuigen, maar het voordeel laten zien’

Op vrijdagmiddag 20 juni organiseert Doortrappen in samenwerking met Montfoort Vitaal een laagdrempelige, informatieve én gezellige Doortrapmiddag voor 60-plussers in Sporthal Hofland in Montfoort. Doel van de middag: zorgen dat senioren in Montfoort langer en veiliger blijven fietsen. Gerard Prins, landelijk projectleider van Doortrappen, kijkt ernaar uit: “We willen mensen niet vertellen wat ze moeten doen, maar juist laten ervaren wat wél werkt. Met kleine aanpassingen kun je veel veiliger fietsen.”

Fietsen als vrijheid

Wat Doortrappen zo krachtig maakt, is dat het ouderen helpt om zo lang mogelijk praktische dingen zelf te blijven doen. “Blijven fietsen betekent vrijheid: zelf boodschappen doen, bij vrienden op bezoek, lekker de natuur in. Doortrappen helpt om dat zo lang mogelijk veilig te kunnen blijven doen”, aldus Gerard. Die insteek staat centraal tijdens de middag in Montfoort.

Veilig en comfortabel blijven fietsen

Montfoort is een zogenaamde Doortrapgemeente: een gemeente die zich actief inzet op veilige fietsmobiliteit voor ouderen. Gerard werkt als landelijke projectleider bij de Fietsersbond en helpt gemeenten bij het opzetten van activiteiten. “We zitten met gemeenten om tafel: wat kunnen we doen zodat ouderen in beweging blijven en veilig fietsen? In Montfoort is dat onder andere deze Doortrapmiddag.”

Fietshelmen en slalomparcours

Wat kunnen deelnemers verwachten? “We gaan op een ontspannen manier in gesprek met mensen over hun fiets”, legt Gerard uit. “De spiegel en de fietshelm staan daarbij centraal. We leggen uit waarom het verstandig is om met een helm en spiegel te fietsen. Als mensen die nog niet hebben, vragen we naar de reden. Door het gesprek aan te gaan en voordelen te benoemen, helpen we de drempel verlagen.”

Tijdens de middag wordt ook gekeken naar praktische zaken: staat het zadel op de juiste hoogte, is het stuur goed afgesteld, hebben de banden genoeg profiel? Daarnaast is er een fietsparcours waar deelnemers kunnen oefenen met vaardigheden zoals slalom fietsen, over de schouder kijken en veilig afstappen. “We richten ons op vaardigheid en vertrouwen. Niet iedereen durft nog op een tweewieler. Daarom nemen we ook driewielfietsen mee. Die kun je uitproberen. Voor sommige mensen opent dat een nieuwe wereld”, zegt Gerard.

Een mooi voorbeeld daarvan zag hij vorig jaar tijdens de driewielfietsdag in Montfoort: “Er was een mevrouw die twijfelde of ze nog wel moest blijven fietsen. Maar na een proefrondje en duidelijke uitleg wilde ze het toch proberen. Ze ging met een grote glimlach weg, vastbesloten om een driewielfiets aan te schaffen. Daarmee kreeg ze haar fietsvrijheid terug.”

Vrije inloop

De middag vindt plaats tussen 13.00 en 16.30 uur, maar mensen kunnen zelf kiezen wanneer ze langskomen. “Het is geen strak programma met een begin en einde. Juist de vrije inloop maakt het laagdrempelig. Mensen kunnen een praatje maken, iets uitproberen, en weer doorgaan. Het gaat om het contact en het bewustzijn.”

Neem vooral ook een twijfelende partner of bekende mee, moedigt Gerard aan: “Soms is er maar een klein zetje nodig om iemand weer op de fiets te krijgen.”

De Doortrapmiddag maakt deel uit van een bredere beweging om Montfoort veiliger en vitaler te maken. Er is in de gemeente zelfs een speciale Doortraproute, onderdeel van de Beweeg- en Beleefroute tussen Montfoort en Linschoten. Een deel daarvan zal ook op 20 juni worden gefietst. En voor wie het mist: op vrijdag 22 augustus volgt een tweede Doortrapmiddag in Linschoten.

Samen werken aan veiligheid

Gerard kijkt uit naar de ontmoeting met de Montfoortse senioren. “Verleden jaar hebben we hier een speciale driewielfietsdag gehouden. Dit jaar combineren we dat met bredere fietsvaardigheden en voorlichting. Volgens mij is dat nieuw. Het draait niet om betweterigheid, maar om betrokkenheid. Samen zorgen dat mensen met plezier en vertrouwen blijven fietsen - dat is waar we het voor doen.”

Afbeelding
Klaverjasavond 5 uur geleden
Foto: Een zelfportret met het kenmerkende ijsvogeltje en camera erin verwerkt.
Wie oh die: Hans van den Hoven 7 uur geleden
Afbeelding
Wandel mee en ga fit de zomer door 13 uur geleden
Afbeelding
Herdenken 10 mei, 10:00
Afbeelding
Als het golft dan golft het goed. Niet te stuiten, niet te sturen 9 mei, 18:00
Afbeelding
Informatiebijeenkomsten over energieopslag: ‘zien is geloven’ 9 mei, 15:00
Afbeelding
Linschotense scout Kylian beleeft bijzondere Dodenherdenking op de Dam 9 mei, 14:00
Vervangend beheerder Debbie Splinter bij een klok met Cupido en Venus.
Dag van het Kasteel in Museum Paulina Bisdom van Vliet 9 mei, 10:00