Afbeelding

Participeren kan je leren

Algemeen

Isa Boere

Weet jij al op welke partij je donderdag 6 juni gaat stemmen? Waarschijnlijk niet. Vorige week las ik in de krant dat slechts 45% van de Nederlanders weet dat ze over een paar maanden mogen stemmen voor het Europees Parlement. En wie niet weet dat die kan stemmen, gaat natuurlijk ook niet stemmen. Nu duurt het natuurlijk nog een paar maanden, maar de feiten liegen er niet om. Het opkomstpercentage daalde de afgelopen Tweede Kamerverkiezingen van 78,7 procent (in 2021) naar 77,8 procent en dat is nog maar een kleine afname. Bij de jongeren lag de opkomst met 73 procent afgelopen november een heel stuk lager dan de ruim 80 procent van 2021. Daarnaast gaat dit nog over de landelijke politiek, doorgaans ligt de interesse voor Europa een heel stuk lager.

Weet jij bijvoorbeeld hoeveel zetels Nederland heeft in het Europarlement? Waarschijnlijk niet en dat is jammer want de Europese politiek is helemaal geen ver van ons bed show, Brussel is immers nog geen drie uur met de trein. Maar deze opkomstcijfers baren mij als 19-jarige wel zorgen, want wij jongeren moeten het langst met de toekomst doen. Daarom vind ik ook dat we die zelf vorm moeten geven. De (Europese) politiek gaat om beslissingen die ons allemaal, maar jongeren nog het langst, raken en wij kunnen van grote invloed zijn op die beslissingen. Dus ligt er ook een rol voor ons als burgers om onszelf beter in te lezen. Participeren kan je leren.

Het is tijd om daar tijd voor te maken, want ‘geen tijd’ is geen excuus. We besteden namelijk allemaal dagelijks te veel kostbare minuten aan doelloos scrollen op sociale media. En ik zeg we, omdat ik mezelf ook nog te vaak betrap op het kijken van nutteloze filmpjes op Instagram. Als wij die tijd nu eens zouden steken in politieke betrokkenheid, zou de wereld er een stuk slimmer van worden. Maar hoe te beginnen?

Gewoon zoals elke grote maatschappelijke verandering begint: klein. Dus lees eens een keer een goed boek, teken een petitie of ga met vrienden in gesprek over onderwerpen die je bezighouden, zoals wonen of het klimaat. Niet langer scrollen op facebook, maar scrollen door alle verkiezingsprogramma’s.

En voor de mensen die ik nu al gemobiliseerd heb en niet kunnen wachten tot 6 juni: het antwoord is trouwens 31 zetels. Nederland bezit 31 van de 720 zetels in het Europarlement. Nog genoeg tijd om meer te leren participeren.

Afbeelding
Klaverjasavond 9 uur geleden
Foto: Een zelfportret met het kenmerkende ijsvogeltje en camera erin verwerkt.
Wie oh die: Hans van den Hoven 11 uur geleden
Afbeelding
Wandel mee en ga fit de zomer door 17 uur geleden
Afbeelding
Herdenken 10 mei, 10:00
Afbeelding
Als het golft dan golft het goed. Niet te stuiten, niet te sturen 9 mei, 18:00
Afbeelding
Informatiebijeenkomsten over energieopslag: ‘zien is geloven’ 9 mei, 15:00
Afbeelding
Linschotense scout Kylian beleeft bijzondere Dodenherdenking op de Dam 9 mei, 14:00
Vervangend beheerder Debbie Splinter bij een klok met Cupido en Venus.
Dag van het Kasteel in Museum Paulina Bisdom van Vliet 9 mei, 10:00