
Boekpresentatie ‘Ik zwijg niet langer’ in Linschoten
AlgemeenSjoukje DIjkstra
‘Een verhaal van moed en waarheid’
Vorige week donderdag vond in Linschoten een bijzondere boekpresentatie plaats. In dorpshuis Het Kruispunt werd het boek ‘Ik zwijg niet langer’ gepresenteerd, geschreven door auteur Leo de Vos en Félicien Dufitumukiza. Félicien, de hoofdpersoon van het boek, doorbreekt na dertig jaar zijn stilzwijgen over de verschrikkelijke gebeurtenissen tijdens de genocide in Rwanda in 1994. De presentatie werd mede mogelijk gemaakt door de Vrienden van het Kruispunt en trok tientallen belangstellenden.
De avond werd bijgewoond door diverse genodigden, waaronder Vluchtelingenwerk en de Stichting Welzijnsondersteuning Montfoort/ Linschoten (SWOM). Auteur Leo de Vos bood het eerste exemplaar van het boek aan aan wethouder Annemarie van de Poll, als erkenning voor de steun die de gemeente biedt aan SWOM. Tijdens de presentatie las een uitgenodigde gast een gedeelte uit het boek voor, en werd er een indrukwekkend filmpje vertoond, waarna Félicien zelf zijn verhaal deed. “Ik heb iemand gevonden die goed kan vertellen en lezen, die las een gedeelte voor uit het boek, we lieten een filmpje zien en Félicien deed zijn verhaal”, aldus Leo.
Samenwerking
Het idee voor het boek ontstond enkele jaren geleden. Leo vertelt: “Het is begonnen met SWOM. Ik was vrijwilliger in een schrijversploegje. Félicien werkte als vrijwilliger bij Vluchtelingenwerk en gaf na 30 jaar te kennen: nu wil ik mijn verhaal kwijt. Toen vroegen ze mij om het te schrijven,” vertelt Leo. Félicien voegt toe: “Het heeft zo lang geduurd, omdat als je iets kwijt wil over de genocide, krijg je problemen in Rwanda. Ze zoeken jou op en vermoorden je. Nu is het wat langer geleden, en ik wil niet dat mijn getuigenis verloren gaat. Daarom heb ik iemand als Leo gekozen om mijn verhaal voor mij te schrijven.”
Uitdagingen
De weg naar publicatie was lang en moeizaam. “We zijn op gesprek geweest bij Lemniscaat, maar uitgevers zagen er geen brood in vanwege de kleine doelgroep en de politieke gevoeligheden. Uiteindelijk heb ik het zelf uitgegeven,” legt Leo uit. “Pumbo, de drukker, was geweldig en zorgde ervoor dat het boek in alle boekhandels in Nederland en via Bol.com verkrijgbaar is. Maar de promotie blijft een uitdaging.”
Het verhaal van Félicien
Félicien, van gemengde Hutu/Tutsi afkomst, deelt in het boek zijn aangrijpende ervaringen. Ondanks zijn hoge functie bij het Rode Kruis werd hij geconfronteerd met de gruwelijkheden van de genocide. “Ik heb ook genocide gezien. Daarom wil ik naar buiten... om te getuigen wat ik heb gezien,” zegt Félicien. Hij benadrukt het belang van het delen van zijn verhaal: “Het boek maken was een bijdrage aan mensen die de waarheid zoeken om verder te gaan.”
De samenwerking tussen Leo en Félicien verliep soepel. “We maakten afspraken en na twee minuten waren we het eens”, vertelt Félicien. Leo beaamt dit: “Het was een genot om samen aan de slag te zijn. Félicien heeft de gave van het vertellen, wat een grote meerwaarde was voor het boek.”
Toekomstige impact
Het boek biedt een andere kijk op de genocide in Rwanda en kan mogelijk politiek gevoelig zijn. Toch maakt dat Félicien niet bang. “Ik ben nu klaar met bang zijn. Als het moet, dan ga ik dood”, zegt Félicien moedig. Leo voegt toe: “Félicien is erg fel op waarheid. Hij geeft een ander verhaal dan het gebruikelijke en wijkt sterk af.”
Ondanks de pijnlijke herinneringen, blijft Félicien positief en hoopvol. Hij werkt momenteel bij Medux in Utrecht en woont in Linschoten, waar hij en Leo goede buren en vrienden zijn geworden. “Het is belangrijk om positief te blijven. Ik paste me aan en probeerde opnieuw te starten”, vertelt Félicien.
Dank aan de gemeenschap
De presentatie in Linschoten was een groot succes, mede dankzij de steun van de Vrienden van het Kruispunt. Het boek ‘Ik zwijg niet langer’ is nu beschikbaar en biedt een diepgaand en persoonlijk inzicht in een van de donkerste perioden van de moderne geschiedenis. Het verhaal van Félicien en de inspanningen van Leo hebben een waardevolle bijdrage geleverd aan de collectieve herinnering en het streven naar waarheid en gerechtigheid.
Voor degenen die meer willen weten over Féliciens verhaal, het boek is verkrijgbaar bij alle grote boekhandels in Nederland en via bol.com.





















