Afbeelding
Foto: Aad Kuiper

Woongenot en doorstroming in Oudewater

Door: Aad Kuiper Algemeen

Aad Kuiper

Henk van der Linde wil graag meedenken over het woongenot van plaatsgenoten én - niet minder belangrijk - over de doorstroming van bewoners binnen de gemeente Oudewater. Hij benaderde daarvoor al een aantal betrokkenen die wellicht kunnen bijdragen aan zijn ideeën, maar om er nog meer te bereiken wil hij zijn verhaal ook graag delen via De IJsselbode. Temeer omdat er nu over het bouwen van huizen een uitvoerig artikel in de laatste IJsselbode stond. Het plan dat hij oppert zal ongetwijfeld het overdenken waard zijn.

Voormalig makelaar Henk van der Linde benadrukt dat hij bij dit verhaal geen enkel commercieel belang heeft - en uit het vervolg van zijn verhaal komt dat ook duidelijk naar voren - noch enig eigenbelang. “Er is in Oudewater, op een zestal huizen na, nooit iets gebouwd van het type woning waar alle noodzakelijke ruimten, woonkamer, slaapkamer en badkamer, op de begane grond te vinden zijn; zeg maar levensloopbestendige woningen. Huizen waar je voor alles wat nodig is, geen trap hoeft te gebruiken. En dat vind ik heel jammer. Zo’n huis zou ideaal zijn voor mensen die nu in een groot huis met vijf of zes kamers wonen. Daarom pleit ik ervoor dat in de komende jaren, als de gelegenheid zich voordoet, toch eens te gaan realiseren. Heel wat ouderen zullen er blij mee zijn én, ook heel belangrijk, het zou de noodzakelijke doorstroming enorm bevorderen. Andere inwoners kunnen dan vanuit kleinere woningen weer doorstromen en dan dus groter en ruimer gaan wonen.”

Zelfstandig blijven wonen

“Patiowoningen zouden ook heel goed kunnen, als het maar levensloopbestendige huizen zijn. Je ziet hier veel rijtjeshuizen en twee-onder-een-kapwoningen en de laatste tijd wel wat meer appartementen, maar eigenlijk nooit meer die van het type waar ik het over heb. Het aantal ouderen is gegroeid en dat zal nog wel even doorgroeien. Het zelfstandig blijven wonen wordt voortdurend van alle kanten gestimuleerd, maar dan moeten daar ook de nodige woningen voor gebouwd worden. Naar mijn idee is er wat dat betreft inmiddels een behoorlijke scheefgroei ontstaan op de huizenmarkt in Oudewater. Dat er in het algemeen te weinig huizen zijn en de oorzaken daarvan begrijp ik, maar als je simpelweg een aantal levensloopbestendige, lage huizen met wat minder kamers bouwt, krijg je automatisch een behoorlijke doorstroming.”

Appartementen en ‘grondgebonden’ levensloopbestendige woningen

Van der Linde ziet inwoners van Oudewater soms ‘noodgedwongen’ vluchten naar elders, terwijl ze hier eigenlijk graag zouden blijven wonen. “Je ziet de laatste tijd inderdaad wel veel appartementen op de markt komen, maar niet iedereen is daar enthousiast over. Natuurlijk hebben die woningen een flink aantal voordelen, denk aan veiligheid en gezelligheid, maar er kleven ook nadelen aan. Het meest handige is om mensen een keuze te bieden.” Over de aandacht voor dit type woning sprak hij al met veel mensen die op de een of andere manier betrokken zijn bij bouwen of woningtoewijzing. Nu ziet hij veel ‘scheefwoners’. Het liefst zou hij niet alleen zien dat er jaarlijks meer woningen gerealiseerd zouden worden, waaronder uiteraard ook van het type dat hij beschreef, maar ook dat de gemeente zou inventariseren hoeveel vraag er naar welk type woning is: “De gemeente moet volgens mij kunnen sturen op welk type huizen, voor wie en voor welke prijs er gebouwd moet gaan worden. Ze zouden moeten onderzoeken waar vraag naar is - Van der Linde gebruikt een al jarenlang niet meer zo vaak gebezigde term - en hun ‘volkshuisvestingsbeleid’ daarop afstemmen.” Van der Linde biedt zelfs aan - gelukkig kent Oudewater een flink aantal betrokken inwoners - dat hij benaderd mag worden om over dit huisvestingsbeleid mee te denken.

De TOPvrijwilligers van de Zwem4daagse.
50e Zwem4daagse: een gouden jubileum om trots op te zijn 4 uur geleden
Afbeelding
Openingsconcert zaterdagmiddagserie 6 uur geleden
Bob Noordam.
Vader en dochter zijn geslaagd als kok 8 uur geleden
Afbeelding
Zomerconcert in Montfoort 8 uur geleden
Foto: v.l.n.r. Lida, Rob en Sara met hun eigen ontworpen en geschilderde sokken.
Kunst uit Montfoort belandt op bijzondere sokken 9 uur geleden
Vorig jaar werd het geheel gerestaureerde gemaal opengesteld voor het publiek.
Bezoek stoomgemaal Teylingens in Kamerik 13 uur geleden
Adrie mocht nog één uitruk doen samen met zijn familie.
Brandweervrijwilliger Adrie van Eijk ontvangt Krimpenerwaardspeld 15 uur geleden
Al enige tijd is Coby inmiddels bezig aan de bank die de Vrienden van De Wulverhorst hebben bedacht.
De achtste bank 23 jun, 20:00