
Verdwenen winkels in Stadsmuseum de Knoperij
AlgemeenUit het oog, uit het hart? Dat geldt zeker niet voor de verdwenen winkels in Montfoort. Het is dat Stadsmuseum de Knoperij er aandacht aan besteedt in hun nieuwste tentoonstelling. Hierdoor komen de herinneringen bij veel Montfoortenaren weer boven. Van snoep uitzoeken voor één cent bij Compier tot de Kleine Winst naast St. Joseph, veel mensen weten het nog. Die herinneringen zijn goud waard, en worden door de Knoperij tot leven gebracht.
Sommige bijzondere wetenswaardigheden komen daardoor ook boven tafel. Zo blijkt dat veel winkels gerund werden door vrouwen. Daarbij blijkt Montfoort honderd jaar geleden de hoogste winkeldichtheid had per inwoner in Nederland. Ook nu nog is die winkeldichtheid best hoog, vindt Peter Versloot, die daarmee ook verwijst naar er nieuw bijgekomen winkels, zoals de Kringloopwinkel en een Tattooshop. De meest recent verdwenen winkel van Dolderman komt dan niet aan bod. Volgens Versloot toch wel een van de oudste winkels die tot voor kort bestond. Bakkerij van Rooijen staat ook in het museum als stukje geschiedenis. In het museum zijn verder allerlei attributen te bewonderen, die in winkels uit die tijd stonden. Er is zelfs een klein winkeltje ingericht met reclame, spullen en een kassa van toen.
Persoonlijke service
Met de komst van supermarkten veranderde er veel in Montfoort volgens Peter. Veel kleine winkels konden het hoofd niet boven water houden, stopten of werden uitgekocht. Met het verdwijnen van dergelijke zaakjes ging ook de kneuterigheid, gezelligheid en een stukje persoonlijke klantenservice ter ziele. “De slager had het slim bedacht. Stel: een vrouw was bevallen. Dan bracht hij een stukje biefstuk langs met de boodschap dat ze maar goed moest aansterken”. Peter benadrukt dat er zeker nog steeds winkeliers zijn die een hele goede persoonlijke service leveren. Hij zegt: “In die tijd was dat normaal. Het hoorde erbij. Net als het praatje dat je had. Dat heb je tegenwoordig niet bij de caissière in de supermarkt.”
Voor en door Montfoortenaren
De Knoperij houdt deze expositie speciaal in de winter, omdat dit voornamelijk een tentoonstelling is voor en door Montfoortenaren. “In het seizoen houden we eerder exposities die toeristen aanspreken. Zo hadden we afgelopen zomer ‘Langs de IJssel’”, aldus Peter.
Door de Montfoortenaren werd er bijzonder enthousiast gereageerd, laat hij weten. “Ze kwamen ook bijzonder veel spullen brengen. Daar zijn we heel blij mee”, aldus Peter. Met de spullen kwamen ook de verhalen, en de bijnamen van de winkeliers boven drijven. Van Piet Pap (van de melkwinkel) tot en met Stofwolk voor de man van de Doe het zelf zaak. Maar of die naam nu was omdat hij zo snel was dat hij een stofwolk achterliet of dat hij bij voetballen altijd in de aarde schopte? Daarover doen meer verhalen de ronde. Om ze te ontdekken, worden inwoners van harte uitgenodigd zelf een kijkje te nemen in de Knoperij. “Tot nu toe hebben we alleen maar positieve reacties”, aldus Peter. “We hopen dat iedereen even binnen komt kijken. Het is de moeite waard.”
Toegang tot de Knoperij Montfoort is gratis. De expositie over ‘Verdwenen winkels’ duurt tot en met mei 2023. Daarnaast is er de gasttentoonstelling van Klazien Jorritsma uit Montfoort, die haar bijzonder viltwerk tentoonstelt. Meer info op www.oudmontfoort.nl
Sjoukje Dijkstra















