Het gezelschap bij ‘de Gouwe Berg’.
Het gezelschap bij ‘de Gouwe Berg’. Foto: Hanneke Stoof

Bijscholing en scholing voor VOL-dorpsgidsen

Algemeen

Hanneke Stoof

De middag start met een theoretisch gedeelte in het lokaal van de Vereniging Oud Linschoten en daarna volgt het praktisch gedeelte door het mooie dorp Linschoten. Vier gidsen in spé en een aantal gidsen voor bijscholing nemen deel aan deze middag.

Onder de vier gidsen in spé bevindt zich ook burgemeester mevrouw Petra van Hartskamp. Gewapend met blocnote en pen luistert zij aandachtig naar de wetenswaardigheden. Dat die er zijn, is een feit. Dick van As, de zoon van de kolenboer, zit vol met verhalen en anekdotes. Hij is de ‘leermeester’ van de middag.

Linschoten was in 900 woeste grond

De start is midden op het dorp, op het dorpsplein. Van As legt uit dat Linschoten in het jaar 900 woeste grond was. De eerste boeren waren akkerbouwers en verbouwden hennep en vlas. Sloten werden gegraven om het water te laten afvloeien richting de rivieren, er kwamen dijken en een molen om de polder droog te houden.

Landgoed Liefhoven

Het gezelschap vervolgt zijn weg naar de Liefhovendijk. Daar ligt Landgoed Liefhoven. Liefhoven was in het bezit van de familie Kromwijk die er boerde. Daarnaast was er op dit landgoed ook een houtwerkplaats waar een van de broers timmerman was. Er werden daar lijkkisten, kozijnen, deuren en meubels vervaardigd.

Mijn opa heeft hier nog staan metselen

Eenmaal aangeland bij het voormalige Raadhuis komen de anekdotes van de gidsen die ook geboren en getogen Linschoters zijn. “Mijn opa heeft hier nog staan metselen”, vertelt Janneke Severs-Hilgeman. Corry Kooper-Severs vertelt dat haar oom er in de cel gezeten heeft voor het ruilen van een hond voor een lam in oorlogstijd. Op de vraag waar de straatnaam “de Gouwe Berg” vandaan komt, terwijl het vroeger een arme buurt was, kon geen eenduidig antwoord worden gegeven.

De tocht gaat verder langs de voormalige houthandel, de oude burgemeesterswoning, richting de kerk met de scheve toren, langs de slangenmuur, het oude tolhuisje en het kerkje bij de tol en uiteindelijk komen zij weer uit bij het winkeltje van VOL, ‘De Ballensnoeperij’. De gidsen en de gidsen in spé hebben er heel wat van opgestoken.

Nieuwsgierig geworden naar Linschoten en de gidsen? Het is beslist de moeite waard om eens mee te gaan met een rondleiding.

Voor nadere informatie zie www.oud-linschoten.nl.

Rondleiding start op de dorpsbrug.
Mevrouw van Hartskamp met blocnote.
Afbeelding
Dorpsgezicht.
Dick van As.
Nederland, Eindhoven, 2 september 2015
Wim Daniels, auteur

Alle rechten voorbehouden/ All Rights reserved
foto: Merlijn Doomernik
Wim Daniëls brengt de vakantie naar Montfoort 11 minuten geleden
Foto’s van Hans van den Hoven.
Knopenbad trapt 65-jarig jubileum af: drukte bij zonnige opening 3 uur geleden
Afbeelding
Echtpaar Anbergen 60 jaar getrouwd 6 uur geleden
Afbeelding
Stoelendans 9 uur geleden
Afbeelding
Henny van den IJssel 25 jaar bij de PLUS 22 uur geleden
Vanaf links: Michel van den Hadelkamp, Joost van Vliet, Marja Knotters, 
Jozef Wilmot Klink en Ben Pannekoek.
BMM Band woensdag 13 mei (avond voor Hemelvaart) weer in St Joseph in Montfoort! gisteren
Afbeelding
Lijst van gevonden en vermiste dieren 7 mei, 12:00
Afbeelding
Alzheimer Café Oudewater 7 mei, 09:00