
Van ‘Levend erfgoed’ naar de Voortuintjesmarkt
Door: Sjoukje Dijkstra AlgemeenSjoukje Dijkstra
Net als in voorgaande jaren wordt de Open Monumentendag in Montfoort weer gecombineerd met de Voortuintjesmarkt. In Montfoort zijn onder andere het Oude Stadhuis, Molen de Valk (nu ontdaan van zijn wieken), de Knoperij en het Oude Stadhuis open voor bezichtiging en of rondleiding. Het thema van de Open Monumentendag is ‘Levend erfgoed’.
Ooit stonden er vijf kastelen binnen de grenzen van Montfoort en Linschoten. Het kasteel van Montfoort in de stad Montfoort is natuurlijk bekend, maar weinig mensen weten dat er liefst vier kastelen en kasteelheren in Linschoten waren, die de burgers (en hun eigen belangen) beschermden. In het programma rond de OMdag staan deze verhalen centraal, die veelal ook gaan rondom de oorlogen die hier uitgevochten werden.
In de Knoperij kunnen bezoekers een maquette van Kasteel Mons Fortis bezichtigen. Voor de bouw van deze maquette zijn historische tekeningen en beschrijvingen gebruikt. Op de OMdag kunt u ook zien wie de mooiste verhalen heeft geschreven. Iedereen in Montfoort, van jong tot oud, mocht een verhaal of tekening insturen rondom het kasteel in Montfoort. Deze kunt u nu zien/ lezen in de Knoperij. Komt u langs de Knoperij tijdens OMdag, dan wordt u verrast door een echte verhalenverteller die de geschiedenis echt tot leven brengt. Met muzikale omlijsting van onder andere accordeonist Lenie van den Brink.
Voortuintjesmarkt
Heeft u even genoeg van geschiedenis, dan kunt u de wijk ingaan. Verschillende Montfoorters doen weer mee met een georganiseerde voortuintjes rommelmarkt tussen 09.00 tot 15.00 uur. Aanmelden kan weer bij de facebookgroep ‘Voortuintjesrommelmarkt Montfoort’. Dat gaat dan bij voorkeur met een persoonlijk bericht (via Messenger) aan het adres van de organisatoren Corina van der Werf of Martine Neut.
De voortuintjesrommelmarkt is in Corona tijd ontstaan en is sindsdien een groot succes geweest. In mei kregen wij alweer de vraag of we het dit jaar weer willen organiseren. Wanneer mensen zich aanmelden via de facebookgroep, worden ze op de Google Maps kaart geplaatst, zodat iedereen een leuke route kan lopen van tuin naar tuin. Dat het ook dit jaar tegelijk plaatsvindt met Open Monumentendag, heeft de organisatie zo gepland. Mensen die de route van de open Monumentendag aan het lopen zijn, kunnen kijken op de kaart of ze gelijk langs een voortuintje kunnen lopen.
De eerste aanmeldingen stromen alweer binnen en zijn we druk bezig weer een Google Maps kaart te maken zodat alle voortuintjes makkelijk te vinden zijn.
Programma OMdag
8 september:
Open Monumenten Klassendag voor de groepen 7 & 8
9 september
Open voor bezichtiging:
• Grote of Sint-Janskerk
• Rooms-katholieke kerk
• Oude Stadhuis
• Molen De Valk
Activiteiten
• Afronding bouw maquette van Kasteel Montfoort
• Expositie over Het Kasteel (in Stadsmuseum De Knoperij)
• Verrassing deelnemers verhalenwedstrijd over Het Kasteel
• Verhalenverteller over Het Kasteel en alles wat daarin en omheen gebeurde (nabij Stadsmuseum De Knoperij)
• Muzikaal programma, met accordeonist Lenie van den Brink vanaf 13.00 tot 16.00 uur bij Het Oude Stadhuis
• Optreden van Elusive van 12.00 tot 14.00 uur bij Molen De Valk
• Torenbeklimming Grote of Sint-Janskerk
















