
Concordia viert tachtig jaar muziek met jubileumconcert
Door: Mireille van der Ham AlgemeenMuziekvereniging Concordia bestaat dit jaar 80 jaar en dat wordt gevierd met een feestelijk jubileumconcert op zaterdag 4 oktober in Theater Concordia in Haastrecht. De generale repetitie vond plaats op 1 oktober, de dag dat de vereniging in 1945 werd opgericht.
Reis door de muziek
Onder het thema ‘Reis door de muziek in tachtig jaar’ neemt het orkest het publiek mee langs muzikale hoogtepunten vanaf 1945 tot nu. Het concert opent met de ‘Medley Marsch’, de allereerste mars die Concordia ooit speelde. Het belooft een bijzondere avond te worden.
Historie in beeld
De muziekvereniging Concordia uit Haastrecht is opgericht op 1 oktober 1945. ‘Concordia’ is het Latijnse woord voor eendracht; letterlijk: met (een) hart. Die veel voorkomende naam had zijn oorsprong in het feit dat, net na de tweede wereldoorlog, ons volk eendrachtig bezig was met de wederopbouw van Nederland, muziekinstrumenten waren daarom destijds amper voorhanden. Al vrij snel stroomde uit het hele land instrumenten binnen zodat, na ongeveer een jaar, een behoorlijke uitvoering gegeven kon worden door jongelui en ouderen die vroeger ook wel eens een instrument bespeeld hadden. De toenmalige dirigent de heer A. van Leeuwen heeft Concordia een tiental jaren geleid. Wekelijks repeteren leidde tot onderlinge krachtmetingen met muziekverenigingen uit de omgeving en dat was niet zonder resultaat. In 1948 werd de vereniging zelfs eerste bij een concours in Bergambacht. Ter gelegenheid van het jubileum verschijnt een speciale editie van de Havekedrechter, uitgegeven door de Historische Vereniging Haastrecht. Deze uitgave vertelt het hele verhaal van Concordia door de jaren heen en is verkrijgbaar bij Bakker Wonen, Hoogstraat 55, muziekvereniging Concordia en Rob Anders, Hoogstraat 107.
Maestro
Vanaf 13 januari start Concordia met het project Maestro, bekend van televisie, waarin prominente inwoners van Haastrecht de uitdaging aangaan om het orkest te dirigeren. De finale vindt plaats op 21 maart. Tijdens het jubileumconcert worden de kandidaten van dit muzikale avontuur bekendgemaakt.
Een ander bijzonder moment tijdens het concert is de uitvoering van Dance of the Witches, een stuk dat in 2022 op het programma stond maar toen door corona niet kon doorgaan.
Actief orkest
Concordia telt zo’n zeventig leden en organiseert jaarlijks een voorjaars-, najaars- en kerstconcert. Dit jaar vindt het kerstconcert plaats op 20 december, in samenwerking met vrouwenkoor Vita Nova. Het orkest staat onder leiding van dirigent Mark Tempelaars. Danielle van der Bas begeleidt de jeugdleden. De repetities zijn wekelijks op dinsdagavond in De Haven. Nieuwe leden stromen vaak door vanuit Happy Notes, de muziekschool van Diana Anker.
De vereniging is actief in het dorp en speelt onder andere tijdens Koningsdag, de Sinterklaasintocht en bij Fiets-Theater Tour De Boer Op. “We zijn een gezellige, laagdrempelige club waar plezier voorop staat”, zegt lid Petra Bouter enthousiast.
Het jubileumconcert begint om 19.30 uur, de zaal gaat open om 19.00 uur. Kaarten kosten €10 (inclusief consumptie) en zijn verkrijgbaar aan de zaal of vooraf bij Theater Concordia.



















