
Jubileumeditie warme bollen
Door: Hanneke Stoof AlgemeenWarme bollen aangekondigd met hoorngeschal
Geen botsautootjes of touwtje trekken voor de Linschoter kermis maar een bakker, warme bollen, boter en witte basterdsuiker en een dorpsomroeper zijn in Linschoten de hoofdingrediënten voor de ‘Linschoter kermis’.
Warme bollen spelen de hoofdrol van de in 1875 door plaatselijke bakkers geïntroduceerde bakkerswedstrijd. Het was een stukje stil verzet omdat in het Linschoten de jaarlijkse kermis werd afgeschaft. De bijnaam voor de traditie: ‘Linschoter kermis’ was snel bedacht.
De bakker die de warme bollen het eerst gaar had, stuurde meteen de dorpsomroeper met de koperen hoorn op pad om de Linschoters te wekken met luid hoorngeschal. Al vroeg was het een gezellige drukte in de Dorpstraat. In het dorp hing de heerlijke geur van verse broodjes. De jeugd zong in koor:
“De bakker op de hoek
die heeft vannacht geblazen,
de vellen van zijn broek
die hangen voor de glazen
als een boekweiten koek.”
‘Ze zijn er weer, voor de 150ste keer’.
De ‘Linschoter kermis’ werd begin 21ste eeuw zelfs aan de landelijke lijst Immaterieel Erfgoed toegevoegd. De warme bollenactie bleef gehandhaafd totdat de laatste dorpsbakker in 2024 besloot zijn bakkerij te sluiten. Daar volgde een stukje verantwoordelijkheid voor de Vereniging Oud-Linschoten (VOL) tenslotte heeft die historische vereniging zich tot doel gesteld om de dorpsgeschiedenis te bewaken, bewaren en te beheren voor volgende generaties. In samenwerking met de scheidende bakker werd de oude traditie gered van de ondergang. De in Linschoten geboren en getogen Woerdense bakker Marius Verweij werd bereid gevonden om bollen te bakken. Een verkooppunt werd gevonden in Dorpstraat 45a, het pand waar zich nu VOL-dependance De Ballensnoeperij bevindt, en wat in dit geval opmerkelijk is, waar van 1888 tot 1963 ook al brood, gebak en niet te vergeten ook warme bollen werden gebakken.
De Linschoter kermis 2024 bleek een gezellig feest. Al voor zeven uur werd de dorpsomroeper eropuit gestuurd met de bakkershoorn in de aanslag. Linschoters trokken al ruim voor openingstijd naar de winkel. Ervaring over te bestellen aantallen beschuitbollen had de historische vereniging niet, waardoor helaas talloze liefhebbers achter het net visten. Voor deze 150-jarige jubileumeditie worden beduidend meer bollen gebakken.
Warme bollen zolang de voorraad strekt woensdag 3 september vanaf 07.00 uur in de Ballensnoeperij, Dorpstraat 45a.
Gebruiksaanwijzing: De bol overlangs doorsnijden en voorzien van een laagje boter dat door de warmte smelt. Een laagje basterdsuiker erop en smullen maar.










