Afbeelding
Foto: pr

Historisch herdenkingsjaar 2025

Door: Aad Kuiper Algemeen

In het herdenkingsjaar 2025 staat er in Oudewater heel wat op het programma. Steeds zullen we u er ook via De IJsselbode aan helpen herinneren en met een (kort) verslag over een activiteit laten weten wat u gemist heeft, als u een keer niet aanwezig kon zijn.

In dit herdenkingsjaar worden op heel uiteenlopende manieren zowel ‘80 jaar vrijheid’ als ‘450 jaar na de Oudewaterse Moord’ in de schijnwerpers gezet. Het hele jaar door vinden er activiteiten plaats, meer nog dan het flinke aantal dat hieronder genoemd wordt, om in maart te beginnen met hét dictee (met als thema vrijheid, verbondenheid, verscheidenheid en verdraagzaamheid).

Deze vier thema’s verbinden alle activiteiten die dit jaar op initiatief van een projectgroep georganiseerd zullen worden. In mei volgen dan zowel de dodenherdenking als het bevrijdingsfeest (ook de scholen worden al in het voorjaar betrokken bij dit beladen onderwerp). Vergeet ook de onthulling van de mozaïekbank niet (met als thema ‘De Vrijheid’ en als drijvende krachten Barike van Zanen en Coby Feller (www.oudewaterzitgoed.nl), de buitenexpositie ‘0-dagen vrijheid’ en de ‘Bevrijdingsloop’ (LOGO; www.loopgroep-oudewater.nl) en, heel bijzonder … een bevrijdingslunch. Ook een tentoonstelling van schilderijen van de Wilgenstreek en tekeningen van kinderen in de stadstoren staat dit jaar in het teken van ‘80 jaar vrijheid.’

In juni staan dan o.a. het zomercarnaval (CV De Blauwbaadjes) en in juli 760 jaar stadsrechten (geen groots feest deze keer, maar wel herdenkingswaardig) op het programma. In augustus is de officiële herdenking van de Oudewaterse Moord met een stadswandeling over die ramp en de daaropvolgende wederopbouw. Aan ditzelfde thema zal, naast een bijzondere herdenking in de Grote Kerk op 10 augustus, ook de Geschiedkundige Vereniging Oudewater aandacht schenken. In september is de jaarlijks terugkerende Open Monumentendag met een kunstmarkt en een tentoonstelling met archeologische vondsten en, opnieuw heel bijzonder, … een historisch spel. In oktober volgt een optreden van gezamenlijke Oudewaterse koren en in december ten slotte een heel bijzondere afsluiting van een heel bijzonder jaar.

Het Oudewaterse Dictee 2025

Terwijl een flink aantal verenigingen, stichtingen en verschillende andere betrokkenen hard aan het werk zijn om allerlei zaken rond de activiteiten in het kader van ‘80 jaar vrede en vrijheid’ en ‘450 jaar na de Oudewaterse Moord’ goed te organiseren, zijn veel details van een van die ‘zaken’ al helemaal duidelijk: het Oudewaters dictee.

Datum: 15 maart 2025
Locatie: Het Cultuurhuis Oudewater, Kluwen 1 in Oudewater.

Programma
10:30 - 11:00 - Inloop
11:00 - Start dictee
13:30 - Uitreiking prijzen

Aanmelden: Via de website van Bibliotheek Utrechtse Venen: www.bibliotheekuv.nl

U kunt de datum vast in uw agenda zetten, maar wie het dictee schreef, wie het voorleest en wie de prijsuitreiking doet blijft nog even een verassing.

Afbeelding
Makersdrang.
T in ‘t Atelier kijkt naar binnen 1 uur geleden
Er werd gekeken, gewezen, bediscussieerd.
Van bedrijventerrein naar woonwijk 4 uur geleden
Gemma gaat 50 kilometer langs de Nederlandse kust wandelen om geld op te halen voor de Hartstichting.
Gemma zet zich in voor betere herkenning van hartklachten bij vrouwen 6 uur geleden
'Op verhaal komen' tijdens diner in de soos.
‘Op verhaal komen’ tijdens diner in de soos. 20 uur geleden
Praisedienst in Haastrecht.
Praisedienst in Gereformeerde Kerk Haastrecht 22 uur geleden
Afbeelding
EnergieCafé Oudewater vraagt om aan te schuiven gisteren
Thérèse en Gerlinda voor de ingang van de Hobbitstee en de Graaf Jan
Tweedehands kleding krijgt nieuw leven op gezamenlijke kledingmarkt 2 okt, 13:00
Oktoberfest in Montfoort bij Ons Genoegen
Oktoberfest in Montfoort bij Ons Genoegen 2 okt, 11:00