
Oudewater verdiept verbinding
Door: Aad Kuiper AlgemeenIn Oudewater gaat het best goed met de contacten tussen mensen onderling, maar, omdat het natuurlijk altijd beter kan en er vast nog wel mensen zijn die af en toe wat hulp zouden kunnen gebruiken, waar soms eens een klusje voor gedaan moet worden, of gewoonweg wat meer contact zouden willen hebben, is het Projectteam Oudewater Verbindt aan de slag gegaan.
Afgelopen woensdag vond de opening van de expositie Oudewater Verbindt plaats. Die expositie zal de komende maanden telkens ergens anders in Oudewater zal opduiken, om de onderlinge contacten nog meer te stimuleren en van Oudewater een nog hechtere en zorgzamer samenleving te maken. De naam van de expositie, Oudewater Verbindt, spreekt boekdelen. En de uitnodiging om de expositie te gaan bekijken is duidelijk: nu in De Wulverhorst of later elders … of vaker natuurlijk.
De opening
Bij binnenkomst kreeg iedereen een keycord met een, naar later bleek, puzzelstukje. Waar dat voor diende zou in de loop van de middag duidelijk gemaakt worden.
Nicole Simons opende de bijzonder levendige bijeenkomst in de Tuinzaal van De Wulverhorst die gevuld was met een kleine honderd enthousiaste mensen, die, verspreid door de ruimte, gezellig stonden te praten. “We zijn met een aantal mensen aan de slag gegaan, omdat verbinding met anderen niet voor iedereen vanzelfsprekend is. We hebben gevraagd wie er als verbinder mee wilde doen aan dit project en dat ging verrassend gemakkelijk. Hoewel dat enthousiasme ook wel kenmerkend voor Oudewater is. We hebben 23 mensen bereid gevonden om zich te laten portretteren en daar een passende tekst bij te laten schrijven. Het zijn heel mooi portretten geworden en de teksten zijn uitnodigend om te lezen en te herlezen.”
Puzzel de vraag
Het puzzelstukje bleek een derde deel van een portret, waar de ander twee delen bij gezocht moesten worden. Het leek een lastig opgave om de twee andere puzzelstukjes te vinden, maar dat bleek mee te vallen. Bij het omdraaien van de drie aaneengesloten puzzelstukjes verscheen er aan de achterzijde een indringende vraag die de drie willekeurig bij elkaar gekomen mensen behoorlijk aan denken zette. Vragen als: ‘Welk gesprek heeft je kortgeleden geraakt?’, ‘Wat brengt mensen samen?’, “Wat is in contacten belangrijk?’, … Er ontstonden her en der bijzonder openhartige gesprekken. Dit alleen al bracht verbinding tot stand.
Ongekend nieuwgierig
“Zonder dit project was ik Christiana nooit tegengekomen”, begon burgemeester Agnes Jongerius haar bijdrage. Samen staan ze, zoals later bleek, geportretteerd met, net als bij de andere portretten, een mooie tekst erbij: In haar rol als waarnemend burgemeester merkt Agnes dat inwoners ook met haar verbinden. Soms wat afwachtend, maar goedwillend… En wat betreft Christiana: Bij De Wulverhorst verbindt Christiana in het dagelijks contact. Ze ondersteunt ouderen met dementie, met zorg, een wandeling, een spelletje of een praatje… Jongerius: “Oudewater is een hechte samenleving. Iedereen is vrijwilliger in soms wel drie organisaties. Er wordt omgekeken naar elkaar. Maar … er zijn ook mensen die een beetje buiten beeld vallen. Mijn tip is: wees ongekend nieuwsgierig. Het zal misschien weleens gebeuren dat iemand reageert met ‘ophoepelen’, maar de meeste mensen zijn heel blij met belangstelling en willen graag vertellen. Dus nogmaals: wees ongekend nieuwsgierig naar anderen.”
Portretten onthuld
Alle portretten (prachtige foto’s die gemaakt werden door Marjolijn Lamme) werden op een teken van Krista Peeters (van het Conceptenhuis, waarvandaan dit idee, deze vorm, afkomstig was) gelijktijdig onthuld. Alle portretten en teksten werden bekeken, maar om ze allemaal goed te lezen, was de tijd iets te kort. “Ik moet echt nog wel een paar keer gaan”, hoorde je hier en daar al zeggen. En dat kan, want de portretten blijven hier nog wel even hangen en de volgende plek waar de expositie zal verschijnen is het Statenbad.
Verdieping van de verbinding
Nicole Simons: “Deze expositie is een uitnodiging om nog meer verbinding te maken in Oudewater. We hopen dat dit daaraan een goede bijdrage is. We zijn met elkaar goed bezig de zorgzame en hechte samenleving nog meer verdieping te geven. En niet alleen met de blik van de professionals, zoals bijvoorbeeld de zorgmedewerkers, maar juist dat er ook omgekeken wordt door anderen. Dat er signalen worden opgevangen als dat nodig is. Dat er gelet wordt op de buren. Want dat is nodig in een zorgzame samenleving.”
















