Pim van Baaren, de voorzitter van SBZO.
Pim van Baaren, de voorzitter van SBZO. Foto: Aad Kuiper

Het zwembad in Oudewater

Door: Aad Kuiper Algemeen

Waar een klein stadje groots in kan zijn en waar burgemeester Agnes Jongerius na een heel korte ambtsperiode al opmerkte dat Oudewaternaren vonden dat ze ‘het hier heel goed zelf kunnen; en dat klopt ook wel’. Denk daarbij ook even aan De Wulverhorst met zijn enorme aantal vrijwilligers, denk aan de burgerinitiatieven Hospice Oudewater, STRO toen het VVV failliet ging, het Ouderencafé en zo zijn er zeker nog wel meer voorbeelden op te noemen. Daarom ook is het bestuur van de ‘Stichting Beheer Zwembad Oudewater’ (SBZO) ervan overtuigd dat het zwembad er komt.

Pim van Baaren, de voorzitter van SBZO, houdt zijn verhaal terwijl het voltallige bestuur van de SBZO - we zagen de appjes - volledig achter hem staat. Hij begint met een korte terugblik. Daarin is hij enerzijds zakelijk, maar aan de andere kant kan hij de trots waarmee het bestuur dit bereikt heeft niet onder stoelen of banken steken: “In 2012 betaalde de gemeente € 227.000 en € 50.000 voor zwembadpersoneel, dat bij gemeente op payroll stond. In totaal toen dus € 275.000. Houd dat getal in de gaten! In 2013 nam SBZO de exploitatie van het zwembad over en begon toen met € 127.000 en € 50.000 als onderhoudsbijdrage, maar dan moet je dat bedrag natuurlijk wel naar de huidige tijd indexeren en dan wordt dat € 250.000. Dat is een besparing van minimaal € 125.000, - per jaar dus. Vanaf 2013 tot op heden.”

Energiecrisis

Van Baaren maakt een sprong naar de energiecrisis: “Toen de energiecrisis kwam kregen wij het voor elkaar om in twee maanden van 60.000 m3 gas naar 6.000 m3 gas te gaan. Daar moet ik aan toevoegen dat we dat zonder hulp een aantal Oudewaterse ondernemers niet voor elkaar gekregen zouden hebben. Ze regeleden een warmtepompcontainer, zonnepanelen en heet water in het bad. We hebben € 0 extra bijdrage gevraagd bij gemeente, terwijl in heel Nederland om extra bijdragen gevraagd werd.”

“Tussendoor werden het bouwplan uitgewerkt, een exploitatiebegroting opgemaakte en moest extern getoetst, waarna de gemeenteraad,” hij weet het nog exact, “op 22-2-2022 om 22 uur 22 besloot dat we mochten gaan bouwen.”

Kink in de kabel

“Maar er werd een procedure aangespannen, … tot aan de Raad van State aan toe, en dat duurde lang. Maar dat bezwaar werd gelukkig uiteindelijk in juni van het vorige jaar ingetrokken. We hebben alles direct weer opgepakt: het bouwplan; de exploitatie en de financiering. Alles werd passend gemaakt en alles werd extern getoetst en,” zegt hij niet zonder enige trots, “vanzelfsprekend goedgekeurd.”

Nu brengt hij namen van bedrijven, uiteraard met hun toestemming, naar buiten; bedrijven waarvan de meeste Oudewaternaren al lang wisten of op zijn minst vermoeden dat ze hun medewerking aan dit project verleenden: “De getekende offertes van S&K, Hellebrekers, van HoornKley en B&V zijn binnen. En ongetwijfeld valt een dezer dagen de omgevingsvergunning op de mat.”

Vol vertrouwen

“Wij kunnen en gaan dit plan realiseren voor een bedrag van nog geen € 6.000.000, terwijl de marktconforme prijs is gebudgetteerd op € 8.000.000 met een exploitatiebijdrage van € 265.000. Dat is nagenoeg gelijk aan de huidige bijdrage en gelijk aan die van 2012. Denk aan die € 275.000 in 2012.”

“Wij begrijpen dat de gemeente de bouwkosten als risico ziet en er vraagtekens bij zet, maar dit wordt gedaan met ondernemers uit Oudewater; het is geen commercieel project. Er wordt gedeeltelijk afgezien van normale marges, niet alle vaste kosten worden doorberekend, expertise vanuit maatschappelijke betrokkenheid en vrijwillige inzet voor inrichting binnen en buiten zorgen ervoor dat we gaan slagen, daar hebben wij alle vertrouwen in. Kijk maar naar alle andere projecten die in Oudewater zo goed draaien.”

Uniek in Nederland

“En daar komt bij dat ons plan in Nederland ook uniek is, want we gaan ofwel binnen ofwel buiten zwemmen, en daarmee besparen we aanzienlijke kosten op de exploitatie. Natuurlijk is ook dat extern getoetst: twaalf maanden voor hetzelfde geld dus!”

Van Baaren toont zich verheugd over de steun die ze als bestuur ervaren: “Wij ontvangen als vrijwilligers gelukkig ook veel complimenten voor onze inzet. Dat is fijn en dat sterkt ons. Tegenstanders laten zich soms wel feller horen en dat hebben we te respecteren, al gaan ze soms wel ver. Maar dit verhaal met deze cijfers is wat ons betreft glashelder.”

“SBZO heeft trouwens zeker ook veel waardering voor raadsleden, het college en ambtenaren die keihard werken en ieder vanuit zijn eigen perspectief ook het beste voorheeft met Oudewater. Dit plan heeft wat ons betreft geen enkele politieke lading. We doen het voor de gehele gemeenschap en zijn van geen enkele politieke kleur. Het is voor iedereen, van links en midden tot aan rechts. Uiteindelijk, en dat is belangrijk, besluiten de bestuurders wel welk budget waarvoor beschikbaar wordt gemaakt.”

Aan de slag

“Laten we de vijftigjarige discussie rondom het zwembad nu eindelijk eens beëindigen en met elkaar gaan bouwen. En gelijktijdig doorgaan om voor de Oudewaterse inwoners woonruimte te realiseren op Statenland. Een win-winsituatie wat ons betreft.”

“Wat op ons de meeste indruk heeft gemaakt en dus ook het vertrouwen heeft gegeven dat we dit met elkaar kunnen realiseren is het volgend voorbeeld: Frans Oosterlaken overleed op 19 oktober 2022 en bood ons de avond daarvoor, samen met zijn vrouw een nieuwe geluidsinstallatie aan. De kenner weet de waarde daarvan. De installatie ligt bij ons in de kast. Mocht het alsnog niet lukken met het zwembad - wat wij niet denkbaar achten - gaat die netjes terug naar zijn vrouw Trude.”

“Kortom,” zo beëindigt Van Baaren zijn betoog met een knipoog naar de landelijke politiek, “stoppen met de discussie, en wij als voltallig bestuur van SBZO met al haar vrijwilligers zeggen: ‘Aan de slag van en voor Oudewater.’”

Foto's: Hanneke Stoof
Dodenherdenking Linschoten 13 minuten geleden
Afbeelding
Tien jaar Hospice Oudewater 2 uur geleden
Afbeelding
De klas van ‘43 3 uur geleden
Afbeelding
Voorjaarsconcert muziekvereniging Concordia 5 uur geleden
Het Oranje Comité in Hekendorp is helemaal klaar voor de Romeinse spelen. Let op het giga kasteel op de achtergrond!
Koningsdag Hekendorp 7 uur geleden
Afbeelding
Laatste landheer Landgoed Linschoten 8 uur geleden
Jan de Jong.
Het vertrouwen in oorlogstijd 9 uur geleden
Vooruitlopend op Koningsdag was op zaterdagochtend al een fiets versierwedstrijd in Waarder. Laten we zeggen, het was een leuke knutselochtend voor de papa's en mama's! De doorgaans jeugdige kinderen konden daarna trots in de rondte fietsen. Ook was er een grote zandbak neergezet, die ook zeer in de smaak viel!
Koningsdag Waarder 10 uur geleden