Afbeelding
Emmy van Harskamp

Dicht bij huis bij elkaar op bezoek

Door: Lyanne de Laat Algemeen

Zaterdag 27 augustus dwaalden in groepjes tientallen vrijwilligers van de culturele stichtingen in Haastrecht door hun stadje. Doel van deze middag was kennismaken met andere vrijwilligers en leren van elkaars organisaties. Bij Theater Concordia was de ontvangst en afsluiting en tussendoor gingen de mannen en vrouwen bij elkaar op bezoek. Ze liepen in verschillende volgorde van het Gemaal naar het andere museum, dat van Paulina Bisdom van Vliet en door de Overtuin.

De dramatiek van het lage veenweidegebied stond centraal in het Gemaal, dat dit jaar 150 jaar bestaat. Een van de vragen daar was ‘Hoeveel procent van Nederland ligt onder NAP?’ Het antwoord van 60% verraste velen. In de Overtuin vertelde de gids op de zogeheten notenlaan over de vroegere lijnbaan en het touwhuisje dat hier stond. We vinden het nu heel gewoon dat de 3,2 ha grote Overtuin altijd toegankelijk is. Tot 1950 was, zo vertelde hij, dit niet het geval.

Strip op porselein

Het tegenovergelegen Museum Paulina Bisdom van Vliet is na een lange renovatieperiode begin mei weer open gegaan. Indrukwekkend zijn hier de prachtige Deventer tapijten, schilderijen en meubels, maar ook de schitterende serviezen en de verzamelingen porselein. Onder andere is hier als een stripverhaal op oranje porselein de aanhouding van Wilhelmina van Pruisen in 1787 geschilderd. In het toenmalige woonhuis werd op turf gestookt. Diverse voorzetkachels zijn nu nog te zien. Het Paleis op de Dam in Amsterdam heeft er namelijk enkele langdurig in bruikleen gegeven.

Kortom, het werd een middag met veel wetenswaardigheden en boeiende verhalen. Het blijkt maar weer: dicht bij huis kun je ook enkele fantastische uren beleven en met doorverwijzen naar elkaar komt de geschiedenis nog meer tot leven.

Lyanne de Laat

Afbeelding
Afbeelding
De IJsselbode is met spoed opzoek naar bezorger voor Montfoort 8 uur geleden
Twan steeplebalk gemaakt door fotootjes.sterrehoutzager
Goudena wint zilver & brons 9 uur geleden
Afbeelding
Mirakel Oudewater viert tien jarig bestaan 10 uur geleden
Bert de Groot en Hans van Dam.
Goejanverwellesluis Hekendorp officieel geopend 12 uur geleden
Burendag
Hekendorp verbindt 13 uur geleden
De burgemeester en de commissaris van de Koning openen officieel het nieuwe gemeentehuis.
Commissaris van de Koning opent nieuwe gemeentehuis Krimpenerwaard 16 uur geleden
Peter Michael (links) en Patrick Roest.
Finale SVO-Cup met clinic van Peter Michael en Patrick Roest 16 uur geleden
Eduard Stigter aan het woord met op de voorgrond zijn maquette.
Zorgen blijven na informatieavond over windturbines 18 uur geleden