Voor de bewoners van De Wulverhorst was  een portrettengalerij georganiseerd, waarbij bewoners in de stijl uit de tijd van Rembrandt waren uitgedost en … op de foto gezet.
Voor de bewoners van De Wulverhorst was een portrettengalerij georganiseerd, waarbij bewoners in de stijl uit de tijd van Rembrandt waren uitgedost en … op de foto gezet. Aad Kuiper

De Nachtwacht en andere activiteiten

Door: Melissa Overbeek Algemeen

Afgelopen week was de jaarlijks terugkerende landelijke Week tegen Eenzaamheid, in Oudewater omgedoopt naar het positievere 'De Week van de Ontmoeting'. En, ondanks de beperkende coronaperikelen, waren er natuurlijk wel wat activiteiten. Maar jammer genoeg weinig fysieke, de meeste digitaal en telefonisch. In De IJsselbode stond er een bladzijde vol over.

Naast mogelijkheden tot een ontmoeting in De Rank of in het Cultuurhuis, een afspraak met het Stadsteam en allerlei ontmoetingsmogelijkheden die via een website te regelen waren of een praatje via de telefoon, spande De Wulverhorst de kroon. Zij organiseren vaak en veel, en niet alleen voor de bewoners, maar voor iedereen in Oudewater die daar behoefte aan heeft.

Uiteraard rijdt het coronavirus nu veel activiteiten in de wielen, maar er was in de voorbije week wel het een en ander te doen. Eén daarvan was, weliswaar geheel toevallig, maar toch … dat De Nachtwacht in De Wulverhorst te bewonderen was. Dat was eenmalig. Maar er gebeurt meer op een aantal plaatsen, elke week is er wel iets. Weg met de eenzaamheid, op weg naar de ontmoeting: zorg dat je erbij bent, of zorg dat iemand anders erbij komt.

De Nachtwacht in De Wulverhorst

Nog even over die Nachtwacht; ze hebben er in De Wulverhorst heel veel Oudewaternaren, wel of niet woonachtig in De Wulverhorst, een groot plezier mee gedaan. Na de officiële opening op vrijdag volgde op zaterdag 'burendag', waarop iedereen die in de buurt woonde kon komen kijken. Voor de aansluitende zondag waren alle vrijwilligers uitgenodigd. Op inschrijving mochten alle Oudewaternaren komen kijken en daar is heel wat gebruik van gemaakt. Hele schoolklassen zijn geweest. Voor de bewoners van De Wulverhorst was voorafgaand een portrettengalerij georganiseerd, waarbij bewoners in de stijl uit de tijd van Rembrandt waren uitgedost en … op de foto gezet. Later weer hadden liefhebbers in de stijl van Rembrandt geschilderd en kwam antiquair Jan van 't Riet 'kunst en kitsch' presenteren; veel bewoners hadden bijzondere voorwerpen meegenomen die Van 't Riet met kennersoog beoordeelde. Monique van den Hoogen had een kunstbingo georganiseerd, terwijl op de laatste dag dat De Nachtwacht de tuinzaal nog in een minimuseum had veranderd, een 'bourgondische maaltijd' volgde: een heerlijke maaltijdsoep uit een uitgeholde broodbol.

Zorg dat je erbij bent, of zorg dat een ander erbij komt

Een dikke week allerlei activiteiten dus en De Wulverhorst wil meer, veel meer. En niet alleen in de Week van de Ontmoeting', maar ook in alle andere weken van het jaar. En niet alleen voor de bewoners van De Wulverhorst, maar voor iedereen in Oudewater die gewoon eens iets anders wil. Naast de creasoos, 'zingen met Monique', geheugentraining, volksdansen, fysio-bewegen, kan iedereen ook gewoon gezellig komen koffiedrinken. Maar, let op! … nu even niet.

"Er waren allerlei activiteiten gepland, maar die zijn voor zo'n beetje iedereen geschrapt", laat Maureen Sonneville weten. "Het is heel jammer; we kunnen even niet anders", zegt ze, met spijt in haar stem. "Maar", klinkt het alweer optimistisch, "zodra het kan, gaan we weer van alles voor iedereen regelen. En dan laten we dat natuurlijk via De IJsselbode weten."

Eenzaamheid, ook in Oudewater

'Eenzaamheid is je niet verbonden voelen. Je mist een hechte, emotionele band met anderen. Of je hebt minder contact met andere mensen dan je wenst. Eenzaamheid is een persoonlijke ervaring. Veelal is het een verborgen probleem. Anderen kunnen moeilijk van buitenaf zien of je je eenzaam voelt.' Voorgaande staat te lezen op de website eenzaam.nl. Op die website valt veel te lezen over oorzaken én gevolgen, over feiten en cijfers, dat het iedereen kan overkomen, dat er heel veel mensen last van hebben en wat je er zelf aan kunt doen en hoe je een ander kunt helpen. In de eerste week van oktober was de jaarlijkse landelijke Week tegen Eenzaamheid, 'Kom Erbij', en werden er - ondanks de coronaperikelen - activiteiten georganiseerd, maar eenzaamheid vindt uiteraard niet per se in die week plaats, maar doorlopend. Eenzaamheid kan zomaar ineens toeslaan, opduiken op een onverwacht moment. Let op, blijf alert, voor jezelf en anderen: Weg met de eenzaamheid, op weg naar de ontmoeting: zorg dat je erbij bent, of zorg dat iemand anders erbij komt. Ook in Oudewater.

Aad Kuiper

Afbeelding
Afbeelding
De zomer in? Ga goed voorbereid op weg! 3 uur geleden
Vers vlees koop je natuurlijk bij de slager.
Werken in Oudewater: afwisselend, gezellig en dichtbij 5 uur geleden
Luchtfoto Waardse Weelde. (foto: gemeente Krimpenerwaard)
Nieuwe woningen in Haastrecht Zuid 8 uur geleden
Naast de sportvelden in Linschoten is het vrijdagmiddag een levendige bedoening, waar stoere jongens van het 'kwakeltje' springen.
Verkoeling gezocht op warme dag 9 uur geleden
Blij verrast!
Wethouder Schomaker blij verrast 11 uur geleden
Sille Galerie. opening zomerexpositie 2026
‘Drijven’...de nieuw zomerexpositievan Sille Gallery 12 uur geleden
Foto: v.l.n.r. Bob, Sjaan en Jentje.
SWOM-vakantiereis naar Duitsland geslaagd: “Je stapt in de bus en alles is geregeld” 14 uur geleden
Dames van Linn en de gidsen.
Linn Ontmoet bezoekt Landgoed Linschoten 25 jun, 20:00