
Scholen halve kracht vooruit vanaf 11 mei: Montfoortse scholen werken in shifts
AlgemeenDirecteur Graaf Jan van Montfoort school: "Laat de kinderen er maar over praten. Dat stukje is heel belangrijk. Dat ze hun ei kwijt kunnen."
Nog een weekje meivakantie, en dan gaan de basisscholen weer open. Ook al is dat in het begin voor de helft, en wordt er gewerkt in shifts, scholen in Montfoort hebben het zo geregeld dat er vijf dagen per week les zal worden gegeven. Sommige scholen switchen daarvoor naar een continurooster, om het verkeer en aanloop rond de school zoveel mogelijk te beperken. Ouders worden daarbij opgeroepen om voor zover dat mogelijk is hun kinderen zelf naar school te laten komen. De jongsten kunnen met één ouder tot op het schoolplein gebracht worden.
Montfoortse scholen hadden hun roosters en informatiebrieven al op orde voordat de meivakantie begon. Zo ook de Graaf Jan van Montfoort school. Directeur Eric van der Wal vertelt hoe alles tot nu toe voor hem en het team is verlopen, en hoe hij de afgelopen tijd heeft ervaren. "Graaf Jan maakt onderdeel uit van Stichting Protestants Christelijk Onderwijs (SPCO Groene Hart). Binnen deze stichting werken we goed samen met alle directies. Met onze bestuurder en een collega-directeur zit ik in een Corona Crisisteam. In de afgelopen tijd hebben we elke dag gespard over hoe het gaat."
Wat waren de stappen na de persconferentie?
"Na de persconferentie hebben we een format gemaakt. Hoe zou het eruit kunnen zien? Waar moeten we rekening mee houden? De scholen gingen voor de helft open. Het was even afwachten, want we zouden nog extra informatie ontvangen van de onderwijsinspectie en van de PO-raad. Toen we hoorden dat de leerlingen voor 50 procent op school zouden komen, moesten we een verdeling maken over vijf dagen. We hebben de volgende ochtend uitgebreid overlegd, en hebben alle stappen doorlopen. Hoe gaat het eruit zien? Op advies van de regering hebben we gekozen voor hele dagen, behalve op woensdag, op die dag werken we in twee shifts. Het uitgangspunt was dat de noodopvang van kinderen goed geregeld kon worden met alle opvangorganisaties en dat er zo weinig mogelijk beweging zou plaatsvinden van ouders naar en van school. Dezelfde middag heb ik met het team alles overlegd. Daarin hebben we gesproken over alle organisatorische zaken zoals verdeling van de leerlingen, aanschaf van zeep, gel, handdoekjes, posters, pauzes, eten en drinken et cetera. Het team heeft diezelfde middag al een verdeling gemaakt, en ouders zijn op de hoogte gesteld. Donderdagochtend had ik met alle directeuren van de SPCO het laatste overleg. Donderdagmiddag had ik ook een meeting met alle directeuren van Montfoort en opvangorganisaties. In dit overleg hebben we gesproken over de opvang van de kinderen, looproutes en ingangen van onder andere het scholencomplex."
Waar is op gelet bij het nieuwe schoolrooster?
Hoewel de meeste scholen alles op dezelfde wijze inrichten, zijn er ook scholen die ervoor kiezen om woensdag bijvoorbeeld op een andere manier in te richten. Zo kiest KBs de Heeswijk ervoor om op woensdag extra aandacht te geven aan zorgleerlingen. Van der Wal: "Waar wij in Montfoort naar gekeken hebben, is dat we ook willen aansluiten bij de kinderopvang. Dat is het beste te organiseren met hele dagen." Omdat de school ook de opvang voor kinderen van ouders in vitale beroepen blijft verzorgen, moet ook daarvoor voldoende personeel zijn. Deze kinderen kunnen dan op dagen dat ze niet naar school gaan tussen half 9 en 14.00 uur op school terecht, en daarna bij de bso."
Voor alle scholen geldt dat ze ook al een indeling hebben gemaakt hoe en wanneer kinderen binnen komen. Van der Wal geeft aan: "We hebben verschillende ingangen. Verder kunnen kinderen om 10 voor half 9 gelijk al de school inlopen. Zo voorkom je dat alle kinderen tegelijkertijd de school binnen gaan. Ook bij toiletgebruik wordt er rekening mee gehouden en is er een verdeling per groep. Zo heb je zo weinig mogelijk echt contact. Bij kinderen is dat minder belangrijk. Zij hoeven niet op 1,5 meter afstand te zijn, maar naar volwassenen toe wel. We zien wel hoe dat uitwerkt. In de klassen willen we een 1,5 meter zone creëren bij het bord, waar de juf lesgeeft." De directeur van de Graaf Jan erkent dat daaraan ook nog wel haken en ogen zitten, zeker als het gaat om de kleinsten. "Een kind dat getroost moet worden bijvoorbeeld, geef je aandacht. Een kind dat valt, pak je op. Dat kun je niet voorkomen."
Hoe gaat dat in de klas?
"Elke leerkracht bepaalt op zijn eigen manier hoe de klas wordt ingedeeld. Het kan in groepjes, in rijen of in U-vorm. Het is net wat ze zelf het prettigst vinden, hoe ze dat gaan doen, mits er maar ruimte is voor 1 ½ meter bewegingsruimte. Wij maken hier geen looproutes. Dat is ook niet nodig, want door de open inloop vanaf 10 voor half 9 door de verschillende ingangen, lopen kinderen gefaseerd binnen. Dan zijn looproutes niet nodig." Binnen het scholencomplex, koopt de Graaf Jan samen met Howiblo en de Hobbitstee gezamenlijk benodigdheden als zeep, alcohol en desinfectiegel in. Ook zijn er afspraken met het schoonmaakbedrijf dat extra komt om alle ruimtes na schooltijd schoon te maken. Van der Wal is blij dat dat de scholen weer opengaan. Hij zegt: "De leerkrachten en kinderen missen de school wel. Hoewel het thuisonderwijs erg goed geregeld was. Met elke ouder en leerling was er contact, maar het is goed om gewoon weer te beginnen. De tijd zal laten zien hoe het gaat lopen. Het is fijn om de kinderen in de klas te hebben en live les te geven. Ook al is het spannend." Het belangrijkste volgens hem is dat, wanneer er op 11 en 12 mei weer begonnen wordt, dat het goed is om bezig te zijn met de sociaal emotionele kant van het verhaal. "Laat de kinderen er vooral over praten. Dat stukje is heel belangrijk. Dat ze hun ei kwijt kunnen. Ook zullen we kijken naar de beginsituatie van de leerontwikkeling van de kinderen en na zoveel weken thuisonderwijs."
Waardering ouders
De afgelopen tijd heeft ook een positieve kant gehad. "Veel kinderen hebben zich op een goede manier ontwikkeld op het gebied van de verschillende lessen. Er is tijdens het thuisonderwijs veel individuele aandacht geweest voor de kinderen. De ouders hebben dit op een voortreffelijke manier opgepakt", aldus Van der Wal. Hij heeft veel respect voor de ouders, hoe zij dat hebben opgepakt en gecombineerd met huishouden, opvoeding en eigen werk. "Dat heb ik vaak verwoord in een nieuwsbrief. Die waardering naar ouders toe, wil ik graag nog eens uitspreken, want het is niet niks wat zij gedaan hebben."











