
Van het gas af - de meedenkgroep gaat aan de slag
Door: Leon Verhoef AlgemeenDonderdagavond was het zover: de eerste bijeenkomst. Van de ‘meedenkgroep’ om buurtbewoners in de wijk Noort Syde te helpen hoe van het gas af te komen. We begonnen met een hapje eten van een kok van Ferm Werk. Na het voorstelrondje viel me op hoe divers de groep is. Er zitten technische mensen bij, maar ook buurtbewoners zonder technische achtergrond en iemand vanuit een VVE; iedereen met z’n eigen zorgen. Wel denk ik dat er ruimte is voor één of twee extra stemmen uit het oudere deel van de wijk.
Het doel van de gemeente is helder: eind 2026 een advies opleveren aan de gemeenteraad. Daarin komt te staan wat bewoners nodig hebben om de transitie te kunnen en te willen maken en op hoe de gemeente steun kan verlenen. Dat advies gaat de basis vormen voor het uitvoeringsplan dat in een volgende fase wordt gemaakt.
Betaalbaarheid is een belangrijk onderwerp voor veel bewoners; en terecht. Ik vind dat deze transitie voor iedereen betaalbaar moet blijven, zonder ongelijkheid tussen wie het wel en niet kan betalen. Dit zal zeker gespreksonderwerp worden in een van de volgende bijeenkomsten. Ook bleek dat een grootschalig warmtenet niet haalbaar en niet betaalbaar is; die optie valt dus af.
Hoe helpen we bewoners zonder technische kennis? Daar was snel overeenstemming over: bewoners zoveel mogelijk ontzorgen, bijvoorbeeld met een duidelijk stappenplan en een menukaart met keuzes. Een mooi idee dat verdere uitwerking verdient.
De meedenkgroep en de gemeente zullen niet altijd op één lijn zitten. Er is afgesproken dat het advies laat zien waar de meedenkgroep het wél en niet mee eens is, met onderbouwing als de gemeente afwijkt. Ik ging met een positief gevoel naar huis. Er zullen ongetwijfeld stevige discussies volgen, maar de eerste stap is gezet. Na de zomervakantie gaan we verder.
Leon Verhoef








