Op zaterdag 30 maart 2024 is Greenspot Oudewater aan de slag gegaan op het plantsoen op de hoek van de Lijnbaan en de Kabelslag.
Op zaterdag 30 maart 2024 is Greenspot Oudewater aan de slag gegaan op het plantsoen op de hoek van de Lijnbaan en de Kabelslag. Foto: Picasa

Greenspot Lijnbaan/Kabelslag

Door: Aad Kuiper Algemeen

Op zaterdag 30 maart 2024 is Greenspot Oudewater aan de slag gegaan op het plantsoen op de hoek van de Lijnbaan en de Kabelslag. Deze strook is door Greenspot Oudewater geadopteerd met de bedoeling om dit stuk gras om te toveren in een mooie groenstrook met vooral inheemse bloemen en planten die bijdragen aan een grote biodiversiteit. Op die dag werd, nadat het gras was verwijderd, een flink aantal struiken geplant en een pad van houtsnippers aangelegd. Twee stroken aan de kant van de weg werden ingezaaid met zaden van inheemse planten. En het resultaat mag er zijn. Iedere voorbijganger kan ervan genieten.

Peter Lücker: “Greenspot Oudewater is een burgerinitiatief in de gemeente met als doel een sociaal netwerk op te bouwen van buurtbewoners, die verloren perkjes openbaar groen in beheer nemen. Dit leidt tot een veel natuurlijker groenbeheer en zou ook moeten leiden tot sociale verbinding.”

Explosieve heel gevarieerde plantensoorten

“We zijn nu een dikke twee jaar verder voor wat betreft de Greenspot aan de Lijnbaan en het is dus een goed moment om te bekijken of het gelukt is bovenstaande te bereiken.

Het eerste jaar was de groei van de beplanting nog voorzichtig, maar met enig schoffelwerk goed in hand te houden. Dat veranderde in het tweede jaar: toen was er sprake van een explosieve groei van o.a. klaprozen, wikke en duizendblad, maar ook van bijvoorbeeld kaardebollen, die gemakkelijk twee meter hoog werden. Sommige plantensoorten dreigden andere te verdringen, dus daar moest ingegrepen worden. Ook al omdat aan de randen het groen zo hoog werd, dat het verkeer er last van kreeg, het uitzicht in de bocht van de strook kwam in het gedrang.”

“Opvallend was, maar misschien was dat ook wel te verwachten, dat er nogal wat plantensoorten verschenen, die niet ingezaaid of geplant waren zoals vlasbekjes en kattenstaart. En er verschenen zelfs verschillende soorten paddenstoelen, vooral op het pad van houtsnippers.”

Grotere biodiversiteit

“Het doel van een grotere biodiversiteit werd op die manier wel snel behaald, omdat er veel bijen, hommels, zweefvliegen en vlinders op de grote variatie van begroeiing afkwamen.

Ook dit jaar is er sprake van een explosieve groei van de beplanting en dat leidt tot prachtige combinaties van bloeiende planten, zoals bijvoorbeeld van margrietjes, klaprozen en boterbloemen. Het leidt ook tot een gezoem van jewelste van insecten, die op de vele bloemen afkomen. Het kost wel de nodige tijd om te voorkomen dat het perk een wildernis wordt. Er moet ook voor gezorgd worden, dat het gras de vele inheemse planten niet verdringt. Met de biodiversiteit zit het dus wel goed en dat is geweldig.”

Buurtbewoners op veel plekken actief

“Het doel om buurtbewoners op deze plek zover te krijgen, dat ze meedoen aan het onderhoud is echter (nog) niet gelukt, ondanks dat er vorig jaar geflyerd is om mensen hiervoor enthousiast te krijgen. Er moet dus nagedacht worden over hoe dat voor elkaar te krijgen. Het onderhoud is nu afhankelijk van slechts enkele enthousiastelingen van de Greenspotgroep.”

“Het is op andere plekken in de gemeente wél gelukt om inwoners enthousiast te krijgen met hetzelfde ‘greenspot’-effect: meer natuurrijkdom in de stad. Greenspot heeft daartoe destijds o.a. meegedaan aan ‘Groen aan de Buurt’ en met ‘Kern met Pit’ om geld in te zamelen om hun doelen te verwezenlijken. Dat geld is verdeeld over de vijf Greenspots die Oudewater inmiddels rijk is, om planten, bollen en schelpenstrooisel te kopen. Zo wordt, langzaam maar zeker doorgebouwd aan een nog mooier en natuurrijker stadje. En buurtbewoners zullen op de hoek Lijnbaan/Kabelslag ongetwijfeld ook actief gaan worden, want het is tenslotte een kleine moeite om af en toe mee te helpen aan, naast een historisch, ook een natuurlijk en zeker kleurrijk Oudewater.”

Deze strook is door Greenspot Oudewater geadopteerd om om te toveren in mooie groene strook met veel bloemen.
Afbeelding
Zondagavond op de Hollandse IJssel 1 uur geleden
Op zaterdag 30 maart 2024 is Greenspot Oudewater aan de slag gegaan op het plantsoen op de hoek van de Lijnbaan en de Kabelslag.
Greenspot Lijnbaan/Kabelslag 7 uur geleden
Afbeelding
Nieuw in Oudewater: eerste Kofferbak Sale 23 uur geleden
Heren 2
VCH kijkt terug op succesvol seizoen en vooruit naar nieuwe competitie gisteren
De invalidenparkeerplaats achter De Klepper ziet er prachtig uit …, maar is volgens ervaringsdeskundigen verre van praktisch.
Invalidenparkeerplaatsen zijn belangrijker dan het misschien lijkt 4 jul, 15:00
Afbeelding
De huisarts verhuist gewoon mee 4 jul, 14:00
Afbeelding
Lijst van gevonden en vermiste dieren 4 jul, 12:00
Afbeelding
Code Oranje 4 jul, 09:00