
Koeiendans bij Koos: ‘Alsof ze het gras wilden knuffelen’
Door: Melissa Overbeek AlgemeenMet vrolijk geloei en springende hoeven dansten zaterdag de koeien van boer Koos van der Wind uit Montfoort de wei in. Op het erf aan de Willeskop stonden ruim honderdvijftig mensen - van nieuwsgierige peuters op vaders schouders tot ouderen met een warme jas en een glimlach - te genieten van het jaarlijkse spektakel: de eerste dag dat de koeien weer naar buiten mochten. En de dames stelden niet teleur.
‘Het lijkt wel of ze het gras willen knuffelen’
Voordat de grote deuren opengingen, kregen bezoekers de gelegenheid om een kijkje te nemen in de stal. Kinderen keken met grote ogen naar de koeien die rustig stonden te herkauwen. Ook bij de drachtige koeien, die nog even binnenblijven, werd even stilgestaan. Boer Koos vertelde daar hoe het boerenleven eruitziet in de wintermaanden en waarom het belangrijk is dat de koeien pas naar buiten gaan als het gras hoog en stevig genoeg is. “Ze hebben het in de stal goed, maar dit moment blijft toch bijzonder. Je ziet gewoon hoe blij ze zijn als ze weer naar buiten mogen.”
En inderdaad: zodra het sein gegeven werd en de staldeuren openzwaaiden, stormden de koeien de wei in. Eén struikelde zowat over haar eigen hoeven, zo gretig was ze. Een ander maakte sierlijke sprongen door de lucht, alsof ze een dansvoorstelling gaf. Sommige koeien begonnen meteen te grazen, terwijl anderen eerst uitgelaten rondrenden of hun kop in het verse gras duwden. “Het lijkt wel alsof ze het gras willen knuffelen”, zei een toeschouwer lachend.
Langs de hekken stonden kinderen te juichen en volwassenen te lachen. Mobiele telefoons werden omhooggehouden om het schouwspel vast te leggen, terwijl een drone boven de staldeuren alles professioneel op film zette. “Kijk mama, die springt echt hoog!”, riep een jongetje terwijl hij enthousiast op en neer hupte. De blijdschap van de koeien werkte aanstekelijk.
Koffie, stroopwafels en... een koe adopteren
Na afloop was er tijd voor koffie en versgebakken stroopwafels van de overburen van Internbanket. Terwijl mensen nagenoten van het lentezonnetje en hun foto’s doorblikten, konden ze zich ook verdiepen in het initiatief ‘Adopteer een koe’. Daarmee kun je als burger op symbolische wijze verbonden raken met het boerenleven. De mooiste foto’s van de dag maken bovendien kans op een prijs én een adoptiekoe.
De sfeer op het erf was ontspannen en gemoedelijk. Kinderen renden tussen de strobalen door of vroegen Koos honderduit over de kalfjes. Ouders keken glimlachend toe. En Koos? Die keek zichtbaar tevreden naar zijn dames. “Dit is waar je het voor doet”, zei hij. “Gelukkige koeien, blije mensen. Mooier wordt het niet.”














