Cursus ‘Bouwstijlen’ door Pim Brinkman
Cursus ‘Bouwstijlen’ door Pim Brinkman Foto: Aad Kuiper

Cursus ‘Bouwstijlen’ door Pim Brinkman

Door: Aad Kuiper Algemeen

Eerder al presenteerde de bijzonder begenadigd en vakkundig docent Pim Brinkman via de Geschiedkundige Vereniging Oudewater de cursus kunstgeschiedenis. Pim Brinkman, expert op het gebied van kennisoverdracht op een breed terrein van cultuur-, architectuur- en kunstgeschiedenis, vertelde destijds vol vaart en bijzonder boeiend over de grote lijnen in de kunsthistorie van vroeger tot nu in zeer brede zin. Maar liefst zeventig leden van de GVO hadden zich aangemeld en niemand haakte af. De cursus ‘bouwstijlen’ is een volgend project waarvoor de belangstelling ongetwijfeld groot zal zijn.

Gebouwen ‘plaatsen’ aan de hand van herkenningspunten

Pim Brinkman (1954), kunsthistoricus en emeritus lector Erfgoedstudies: “Wanneer je door een stad loopt en de gevelwanden bekijkt of je fietst in het buitengebied langs gebouwen dan kunnen allerlei vragen opkomen zoals: wanneer zou dit gebouwd zijn en hoe zie je dat? Of je vraagt je af of er bewust een bepaalde bouwstijl gebruikt is en waarom dan. Of kan ik in dit gebouw kenmerkende vormen, materialen en constructies ontdekken? Kortom: wat kan ik op het eerste gezicht over het gebouw vertellen?

Met deze korte cursus in drie afleveringen leer je de gebouwde omgeving beter begrijpen, en dat op een praktische, doelgerichte manier. Iets, waar je blijvend wat aan hebt: bouwstijlen en bouwperiodes herkennen. En dan niet van allerlei ‘hoogdravende’ gebouwen als kathedralen, stadhuizen of waaggebouwen, maar juist van ‘gewone’ gebouwen als huizen en winkels. Dat is geen bijzonder moeilijke opgave, die veel studie vergt. Iedereen kan na enkele lessen vrijwel alle gebouwen ‘plaatsen’ aan de hand van hun uiterlijke kenmerken. Dat gebeurt aan de hand van een aantal duidelijke herkenningspunten.

We nemen een groot aantal gebouwen bij de kop en gaan iedere keer na: waarom zien ze eruit zoals ze eruitzien. We richten ons daarbij vooral op de meest voorkomende architectuur in de Nederlandse omgeving, dus minder Romaans en Gotiek, maar meer de klassieke stijlen langs de gracht, neo-stijlen, Jugendstil, Amsterdamse School, Modernisme en dergelijke. Gebouwen dus, die je vaak tegenkomt. “Je zult merken, dat je een andere kijk op je omgeving ontwikkelt.”

De cursus vindt plaats in de Tuinzaal van De Wulverhorst op maandag 3, 10 en 17 februari en begint elke avond om 20.00 uur. Om de cursus te volgen hoef je geen lid te zijn van de GVO. De kosten zijn 5 euro per avond, contante betaling is handig. Aanmelden voor de cursus is nodig en dat kan via aanmelden@geschiedenisoudewater.nl

Afbeelding
De zomer in? Ga goed voorbereid op weg! 3 uur geleden
Vers vlees koop je natuurlijk bij de slager.
Werken in Oudewater: afwisselend, gezellig en dichtbij 5 uur geleden
Luchtfoto Waardse Weelde. (foto: gemeente Krimpenerwaard)
Nieuwe woningen in Haastrecht Zuid 8 uur geleden
Naast de sportvelden in Linschoten is het vrijdagmiddag een levendige bedoening, waar stoere jongens van het 'kwakeltje' springen.
Verkoeling gezocht op warme dag 9 uur geleden
Blij verrast!
Wethouder Schomaker blij verrast 11 uur geleden
Sille Galerie. opening zomerexpositie 2026
‘Drijven’...de nieuw zomerexpositievan Sille Gallery 12 uur geleden
Foto: v.l.n.r. Bob, Sjaan en Jentje.
SWOM-vakantiereis naar Duitsland geslaagd: “Je stapt in de bus en alles is geregeld” 14 uur geleden
Dames van Linn en de gidsen.
Linn Ontmoet bezoekt Landgoed Linschoten 25 jun, 20:00