
Brugwachtershuisje keert terug naar oude plek in Montfoort
Door: Sjoukje Dijkstra AlgemeenSjoukje Dijkstra
Het iconische brugwachtershuisje van Montfoort zal naar verwachting in september weer op zijn oude plek bij de brug staan. De renovatie, die momenteel in volle gang is, blijkt complexer dan aanvankelijk gedacht vanwege de slechte staat van het hout. Stichting Hugo Kotenstein heeft de renovatie op zich genomen, met hulp van vrijwilligers en ondersteuning van het lokale bedrijfsleven.
Peter Versloot van Stichting Hugo Kotestein vertelt over het proces: “Een jaar terug zeiden we: het huisje moet terugkomen. Toen hadden we gelijk de eerste tegenslag. Er moest weer een vergunning komen, omdat de palen waren weggehaald door Rijkswaterstaat. Rijkswaterstaat had er geen belang bij dat het huisje terugkwam. Gemeente Montfoort wel. Stichting Hugo Kotestein heeft toen gezegd: wij willen proberen het te organiseren.”
Uitdagingen
De renovatie had meer voeten in de aarde dan verwacht. “De tweede tegenslag: het huisje was veel slechter dan dat iedereen dacht. Het zat aardig in de verf, maar je kon door de verf heen zo door het hout prikken. Een groot deel van het huisje was niet geschikt om terug te plaatsen. In combinatie met het feit dat het huisje gedraaid moest worden, met de deur naar Onder de Boompjes/Daan”, legt Versloot uit. De vier zijkanten van het huisje moesten volledig vernieuwd worden. “Die worden dus opnieuw gemaakt. Het dakgedeelte is eraf gezaagd en wordt gerestaureerd. Dat is een joekel, 2,5 meter hoog. Ook daar zaten verrotte delen aan. Die zijn nagemaakt en worden er weer ingezet. Als die delen erin gezet zijn, wordt het dakgedeelte kaal gemaakt en opnieuw geschilderd”, zegt Versloot.
Hulp van bedrijfsleven en vrijwilligers
De renovatie wordt uitgevoerd met hulp van verschillende lokale bedrijven. “Het zijn lastige delen om zelf na te maken. Je hebt een bedrijf nodig dat de juiste spullen heeft en dat kan. Timmerfabriek Geurts van Sjaak Bontje houdt zich daarmee bezig. Het dak staat nu bij BLR-Bimon. Daar heeft het een plek gekregen in een leegstaande hal. Tot op heden zijn we geweldig geholpen door bedrijven en vrijwilligers in Montfoort”, zegt Versloot.
Na de bouwvak worden de laatste delen gemaakt, zoals de kozijnen. “De laatste fase is dat het in elkaar gezet en afgeschilderd wordt. Bij dit alles hebben we hulp gehad van onder andere Ad Spruit en Jeroen Scherpenzeel. Die hebben het dak naar de hal verplaatst. Dat weegt honderden kilo’s. Daarvoor hadden Ad van Rooyen en Maarten van de Brink het dak losgemaakt van het huisje. Nu zullen straks twee goede timmermannen, Gert van der Linden en Johan Hanko, de nieuwe delen weer in elkaar zetten. Zo goed, dat al deze mensen bereid zijn te helpen”, vertelt Versloot.
Vrijwilligers
De gemeenschap van Montfoort heeft een grote rol gespeeld in het herstel van het brugwachtershuisje. “De Sluiswachters willen ook een bijdrage leveren. Zij hebben met ons het oude huisje gesloopt. Daar is niet veel van over, alleen de bodem ligt nog op de gemeentewerf. Ze hebben ook aangegeven mee te willen helpen met het schilderwerk”, zegt Versloot.
De verwachting is dat het huisje eind september teruggeplaatst wordt. “Ondertussen worden de komende weken de nieuwe delen teruggebracht in het bovenstuk om daarmee verrotte delen te vervangen. Bij het terugplaatsen van het huisje heeft bouwbedrijf Dionisius uit Oudewater al hulp toegezegd. We richten ons erop dat het huisje eind september teruggeplaatst wordt”, zegt Versloot.
De kosten van de renovatie bedragen ongeveer 15.000 euro. “Dat komt van verschillende partijen: de gemeente heeft een bijdrage geleverd, Rijkswaterstaat ook, omdat zij het huisje hadden weggehaald. Ook dragen verschillende vrijwilligers en organisaties bij”, legt Versloot uit.
Terugkeer op de oude plek
Het huisje komt op dezelfde plek terug, maar dan gedraaid en iets verder van de brug af. “Aan de brug zit een bedieningsvakje, daar moet het niet te dichtbij worden geplaatst. Het komt dus verder van de brug af en daarmee dichter bij het terras van Daan’s Droomijs. Daar komt een trapje terug die kant op, met een balustrade eromheen. De gemeente zorgt ervoor dat de palen worden teruggezet. Dat gebeurt door Erik van der Poel, die is goed met waterwerken”, zegt Versloot. De terugkeer van het brugwachtershuisje is een project waar de hele gemeenschap naar uitkijkt. “De burgemeester informeert ook geregeld bij ons hoe het ervoor staat. Ze had natuurlijk met de nieuwjaarsspeech gezegd dat het huisje terugkwam. Die verwachting wil ze graag waarmaken”, besluit Versloot.















