Echte Bakker Harry Verweij bakt nog steeds zijn warme bollen.
Echte Bakker Harry Verweij bakt nog steeds zijn warme bollen. pr

‘Linschoter Kermis’ immaterieel erfgoed

Algemeen

Sinds enkele jaren behoort de Linschoter warme bollentraditie tot immaterieel erfgoed met het doel daarvan: vorming van een gemeenschappelijke identiteit. Het verbindt mensen van verschillende generaties in verleden, heden en toekomst met elkaar.

Al bijna anderhalve eeuw wordt in Linschoten de warme bollentraditie voorgezet. Het oude gebruik is ontstaan als herinnering aan de in 1875 afgeschafte kermistijd. Op voorstel van toenmalig B. en W. werd het enige jaarlijkse dorpsfeest vanwege besmettelijke heersende ziekten afgeschaft. Dit tot grote teleurstelling van de plaatselijke bevolking die enorm uitkeek naar het feest. Door de bakkers in het dorp werden daarom op de traditionele kermisdag warme bollen gebakken. Verspreid over de Dorpstraat hing de geur van de warme bollen. Ze werden gegeten met boter en suiker en waren verkrijgbaar totdat het avond was. De traditie kreeg de bijnaam Linschoter kermis.

In de loop der jaren maakten de plaatselijke bakkers er onderling een competitie van wie de handgedraaide warme bollen het eerst eerste in de winkel had. De winnaar maakte dat kenbaar door hoorngeschal.

Linschoten heeft nog een echte bakker Harry Verweij die de oude traditie nog steeds in ere houdt.
Op de eerste woensdag in september vanaf zeven uur zijn de warme bollen te koop op Dorpstraat 25.

Afbeelding
Als het golft dan golft het goed. Niet te stuiten, niet te sturen 13 uur geleden
Afbeelding
Informatiebijeenkomsten over energieopslag: ‘zien is geloven’ 16 uur geleden
Afbeelding
Linschotense scout Kylian beleeft bijzondere Dodenherdenking op de Dam 17 uur geleden
Vervangend beheerder Debbie Splinter bij een klok met Cupido en Venus.
Dag van het Kasteel in Museum Paulina Bisdom van Vliet 21 uur geleden
Foto: Nick is klaar voor Moederdag!
Sportieve Moederdag bij FitFever 22 uur geleden
Afbeelding
Huys & Cadeau opent bij Hubo Haastrecht 8 mei, 20:00
Nederland, Eindhoven, 2 september 2015
Wim Daniels, auteur

Alle rechten voorbehouden/ All Rights reserved
foto: Merlijn Doomernik
Wim Daniëls brengt de vakantie naar Montfoort 8 mei, 18:00
Foto’s van Hans van den Hoven.
Knopenbad trapt 65-jarig jubileum af: drukte bij zonnige opening 8 mei, 15:00