Afbeelding

Interpellatiedebat gaat als nachtkaarsje uit

Algemeen

Op aanvraag van de Wakkere Geelbuik werd een interpellatiedebat gehouden in de raad van Oudewater over de gang van zaken bij en de verkoopprijzen van de appartementen op het Oranje Bolwerk. Daarbij kreeg de aanvrager tien minuten de gelegenheid om zijn zienswijze te geven op de inmiddels door het college geformuleerde antwoorden, daarna mocht de wethouder zijn antwoorden toelichten en kreeg de aanvrager van het debat opnieuw tien minuten de gelegenheid om weer te reageren. Pas daarna kwamen de andere fracties aan het woord.

Zoals verwacht ging de Wakkere Geelbuik er met veel verbaal geweld in. Hij sprak van een onvergeeflijke bestuurlijke blunder, die met voorbedachten rade was begaan. Afhankelijk van de uitkomst van het debat kondigde hij een raadsonderzoek aan en/of in de volgende vergadering in te dienen motie om de wethouder weg te krijgen, om herhaling van deze ‘tragedie’ te voorkomen. En passant zei hij, dat de dure woningen op Funda waren gezet, hetgeen veel mensen van buiten Oudewater zou kunnen aantrekken. De residuele grondwaarde (verwachte opbrengst minus de stichtingskosten van de te realiseren woningen) zou veel te laag zijn vastgesteld, het risico van waardestijging/daling afgekocht tegen een veel te laag bedrag. Dat het college ook onaangenaam verrast was door de hoogte van de verkoopprijzen vond hij een aanstootgevend bestuurlijk boetekleedje en tenslotte stelde hij, dat de schade aan de volkshuisvesting en het bestuurlijke geblunder te groot was om het aan de inwoners van Oudewater te kunnen uitleggen.

Vervolgens kreeg wethouder Duindam het woord. Hij legde nog maar eens uit, dat de aan het eind van 2018 bij motie van de raad vastgelegde uitgangspunten nog steeds overeind staan. En zei tegen de raad, dat die toch tenminste ook de hand een beetje in eigen boezem moest steken. Want die motie wilde én een hoogwaardige architectuur én tien starterswoningen én tien middenhuur appartementen én ondergronds parkeren. Dat gaat allemaal gerealiseerd worden, maar dat betekent dat de verkoopprijzen van de koopwoningen oplopen om dat allemaal te kunnen betalen. Ook de projectontwikkelaar was geschrokken van de reacties in Oudewater. Hij heeft inmiddels aangeboden de middenhuur appartementen te gaan verhuren voor de maximale grens voor huurtoeslag (momenteel 720 euro). Van de 49 woningen zijn er zo twintig ‘sociaal’. De woningen zijn niet op Funda gezet en alleen in Oudewater geadverteerd en de inschrijvingen lopen volgens de projectontwikkelaar goed. De bepaling van de residuele grondwaarden en de meterprijs is gebeurd door twee makelaars en naar de beste feitenkennis van dat moment. Op de vraag wat de wethouder vond van de gevolgde procedure en of hij dat een volgende keer weer zo zou doen antwoordde deze, dat het in de toekomst misschien beter is eerst een bestemmingplan vast te stellen met daarin randvoorwaarden voor het soort woningen binnen het plan. Tenslotte was de wethouder van mening, dat de gemeente zich niet moet willen bemoeien met de prijzen van de koopwoningen in de vrije sector.

Randvoorwaarden in het bestemmingsplan vond de Wakkere Geelbuik winst omdat hij naar zijn zeggen daar altijd al voor had gepleit. Voor het overige was hij van mening dat het antwoord van de wethouder niet voldeed.

Toen kregen de andere fracties het woord. Het CDA heeft zich intensief met de totstandkoming van het plan bezighouden, onder andere met een viertal series vragen in de raad van februari van dit jaar bij de behandeling van het bestemmingplan. Ook de CDA-fractie had een flink aantal vragen ingediend daarbij voortbordurend op de vragen van de Wakkere Geelbuik en diende een motie van onbegrip in (die het niet haalde).

De Onafhankelijken gaven bij monde van René van den Hoogen de Wakkere Geelbuik onder uit de zak. Tijdens de hele ontwikkeling van het bestemmingplan hebben met name het CDA en de Onafhankelijken zich één en andermaal ingespannen om verbeteringen aan te brengen, terwijl het van de zijde van de Wakkere Geelbuik ijzingwekkend stil is gebleven.

VVDenD66 waren ook onaangenaam verrast door de VON prijzen, maar prezen verder de wethouder voor zijn inzet voor dit plan. De CU/SGP deed daar nog een schepje bovenop door uitgebreid de projectontwikkelaar te prijzen voor het (nog te) realiseren project.

Van raadsonderzoeken en/of moties om de wethouder weg te krijgen was daarna geen sprake meer.

Trudie Scherpenzeel

Met deze Play-In hoopt Concordia opnieuw veel jonge muzikanten samen te brengen
Een middag vol muziek, plezier en samenspel 1 uur geleden
Foto: Ellen Ophuijsen
Boekhouden, het wordt steeds leuker! 3 uur geleden
Afbeelding
Suneasy zoekt ‘Goeiegast’ met groeiambitie 6 uur geleden
Het beoogde project aan de Molenstraat. Het hoekdak mag niet meer.
Gemeente Montfoort houdt vast aan lagere bouwhoogte nabij molen De Valk 9 uur geleden
De deelnemende regio.
Regio Deal Waarden van het Groene Hart: eerste projecten geselecteerd 12 uur geleden
V.l.n.r.: Sandra, Wanda, Suzanne, Ada onder Sandra.Koningsdag.
Oliebollenactie levert mooi bedrag op voor Met je hart gisteren
The Wieners
Deze week in Concordia 22 mei, 18:00
Afbeelding
Open Dag en feestelijke opening landwinkeltje bij Proeftuin van Linschoten 22 mei, 16:00