Afbeelding

Regionale energiestrategie in de regio Utrecht vastgesteld

Door: Ben Overbeek Algemeen

De gemeenteraden van vijftien van de zestien gemeenten, Provinciale Staten en de vier betrokken waterschappen hebben de afgelopen weken de Regionale Energiestrategie (RES) 1.0 van de energieregio Utrecht-West vastgesteld. De RES wordt nu aangeboden aan het Nationaal Programma RES voor een doorrekening en advies door het Planbureau voor de Leefomgeving.

In de RES staat dat de regio Utrecht (U16) in 2030 de ambitie heeft 1,8 TWh duurzame elektriciteit op te wekken om op een duurzame manier in de energievraag te voorzien. Dit is vergelijkbaar met het elektriciteitsverbruik van 540.000 huishoudens en een derde van het totale energieverbruik in de regio. Om 1,8 TWh op te wekken heb je een combinatie nodig van 26 windturbines, 800 hectare zonnevelden en 300 tot 500 hectare grote daken vol met zonnepanelen.

Een overzicht van de plannen van de vijftien gemeenteraden is te zien op www.energieregioutrecht.nl/publicaties. Alleen de gemeenteraad van Montfoort heeft niet ingestemd met het voorstel van de RES 1.0. De komende weken analyseren de deelnemende overheden gezamenlijk welke implicaties de uitkomst van het totale besluitvormingsproces heeft op de uitvoering van de RES 1.0.

Gemeenten blijven overigens in gesprek met inwoners over de plannen en de concretisering van zoekgebieden. Iedere twee jaar wordt de RES geactualiseerd en aangevuld.

Overigens kunnen de financiers en plannenmakers voor het grootschalig opwekken van elektriciteit nog niet aan de slag: op 12 oktober jl. heeft de landelijke netbeheerder TenneT namelijk aangekondigd problemen te voorzien bij het terug leveren van energie op het nationale en regionale energienetwerk in de provincie Utrecht. Volgens Stedin heeft dit geen effect voor klanten met wie Stedin al een overeenkomst heeft. De RES kan volgens Stedin wel worden uitgevoerd, ook al zal het vertraagd zijn.

(zie bericht ‘Het elektriciteitsnetwerk in de provincie Utrecht’ op deze pagina).

Gelukkig weer beschikbaar.
Goejanverwellesluis Hekendorp weer open voor water en recreatievaart 4 uur geleden
Afbeelding
Twee Oudewaternaren zijn maatjes voor Jonas 9 uur geleden
Afbeelding
Belangstelling voor Mantelzorgcafé groeit 12 uur geleden
Amarin en Veerle
Jonge klimaatraad inspireert 10 aug, 20:00
Afbeelding
Luister naar het verhaal van Museum Bisdom van Vliet vanaf een bankje in de Overtuin 10 aug, 15:00
bomen op de kade
Nieuwe kademuur 10 aug, 10:00
Cees Reichard heeft al heel wat kilometers gefietst op zijn fiets, zónder ondersteuning.
Cees (80) fietste volledig op eigen kracht het IJsselmeer rond 9 aug, 18:00
Voorkant
Briefkaart 9 aug, 12:00