De grutto sterkt op dit moment weer aan na een lange reis uit het zuiden.
De grutto sterkt op dit moment weer aan na een lange reis uit het zuiden. Ghita Pluijmaekers

Kraamkamer van moeder natuur

Door: Ben Overbeek Algemeen

Het broedseizoen is begonnen. Veel dieren halen alles uit de kast om het nageslacht veilig te stellen. Er wordt gesjanst, gepaard en bemoederd totdat de jonkies uiteindelijk groot genoeg zijn om op eigen benen te staan. En de tijd dringt, in slechts een paar maanden tijd moet dit allemaal gebeuren en die periode is nu aangebroken. Het Zuid-Hollands Landschap roept bezoekers aan de kraamkamer van moeder natuur op, de dieren in deze periode de rust te geven die ze zo hard nodig hebben.

Boswachter Mirjam Eikelenboom vertelt: "In de periode 1 maart tot 15 juli zijn veel vogels op hun kwetsbaarst. Ze zijn zo druk met paren en jongen grootbrengen dat ze interen op hun reserves en heel makkelijk opschrikken. Grondbroeders zoals de kievit en grutto verlaten zomaar hun nest wanneer ze schrikken van wandelaars of loslopende honden. Als het te lang duurt voordat de vogel terugkeert, koelen de eieren zoveel af dat ze niet meer uitkomen."

Rust is belangrijk

Door de coronacrisis is het drukker dan ooit in de natuurgebieden. Daarom is het nog belangrijker dat iedereen zijn steentje bijdraagt om komende maanden voldoende rust in de natuurgebieden te bewaren. Hoe? "Gewoon door je aan de regels van het gebied te houden", aldus Eikelenboom. "Houd je hond aan de lijn, blijf op de paden en laat geen afval achter in de natuur. Sommige wandelpaden sluiten we af tussen 1 maart en 15 juli zoals in Bilwijk en de Nespolder. Zodat de vogels de rust in de kraamtijd krijgen die ze hard nodig hebben."

Verrekijker mee!

Gelukkig zijn er nog genoeg plekken om ook in deze periode van de natuur te genieten. Eikelenboom heeft nog een tip: "Neem je verrekijker mee: kieviten en tureluurs die samen een kraai wegjagen kun je vanaf een pad of dijk vaak ook goed zien en is een prachtig schouwspel."

Twijfel je of de paden in het natuurgebied open zijn, check dan voordat je op pad gaat de website www.zhl.nl

Petra Flach (links) en Margriet Leenen met de oprichtingsakte.
Halloween Haastrecht is nu officieel een stichting 13 uur geleden
Afbeelding
Thomas van Midden springt zich uit de anonimiteit 17 uur geleden
Zoekplaatje: het bescheiden kerkje in 1973 in de schaduw van de hervormde kerk. De luchtfoto werd gemaakt vanwege de brand in de olieslagerij. (Kijk halverwege het huis van de familie Tesink aan de Donkere Gaard en de hervormde kerk.)
Nieuw Bord 22 uur geleden
Afbeelding
Boekpresentatie ‘Nog meer belevenissen van een boekhouder’ 27 jul, 18:00
Afbeelding
Zomeruitje Stichting WegWijs 27 jul, 16:00
Afbeelding
Uitslag Sjors Overbeek Bokaal 27 jul, 12:00
Gery Pardoel gefocust op het doel.De buizen waardoor geschoten wordt.<het logo graag uitknippen en klein erbij plaatsen>
SV De Doelen schiet raak 27 jul, 09:00
Optreden de Clan met Hans Plas en Jamy (foto Wim Klever)
Geweldig weekend Muziek op de Markt 25 jul, 15:00