Afbeelding
pr

Nieuwsblad voor Oudewater

Door: Otto Beaujon Algemeen

De IJsselbode bestaat al bijna 70 jaar, een respectabele leeftijd. Maar er was al eerder een Nieuwsblad voor Oudewater: een vriendelijke dame reikte mij dezer dagen een stapeltje oude kranten aan (”Kijk maar of er iets interessants tussen zit”), en uit een stapeltje jongere kranten kwam ook deze te voorschijn: Nieuwsblad voor Oudewater, zesde jaargang, nummer 302, van 31 december 1914. De B, C en A drukkerij in IJsselstein was de uitgever, en een jaarabonnement kostte 1 gulden 50 franco per post.

Eerlijkheidshalve: in krantentermen noem je zoiets een kopblad: de balk onder Algemeen Belang kon ingedrukt worden met een plaatsnaam naar believen: IJsselstein, Lopik, Benschop, Montfoort, Jaarsveld, Vreeswijk, Vleuten, kortom waar abonnees woonden, kwam een ‘eigen’ nieuwsblad in de bus.

Sla je de krant open, dan lees je in de kolommen over Oudewater:

‘Zondag 27 december j.l. overleed in het Diaconessenhuis te Utrecht de burgemeester der gemeente Oudewater de heer Arend Ludolf Wichers.

De heer Wichers werd op 5 October 1858 te Groningen geboren. In 1902 verwisselde hij als burgemeester Woubrugge voor Oudewater. Onder zijn 12-jarig bestuur - hij was 1 december j.l. herbenoemd- verkreeg men te Oudewater een wekelijksen kaasmarkt, een tramlijn naar ‘t station en een drinkwaterleiding.

Een volgend artikel gaat over 260 zondagsschoolkinderen die ter gelegenheid van het kerstfeest door ds. Buiskool toegesproken werden en uit handen van ds. Hoek ontvingen de kinderen die de Zondagsschool gingen verlaten een bijbel. Alle kinderen werden getracteerd op een sinaasappel en een krentenbroodje.

Onder de Advertentiën ‘wenscht een wedr. 62 jaar kennis te maken met een Wed. of jongen dochter tusschen 50 à 60 jaar om na wederkeerig goedvinden te huwen. Brieven franco onder nummer ...93, Bureau dezer Courant, IJsselstein.’

Het is een heerlijke krant om een avondje in te lezen.

Het Nieuwsblad voor Oudewater blijkt (nog) niet opgenomen te zijn in de website ww.delpher.nl van de Koninklijke bibliotheek, waarin alle gedrukte media(kranten, tijdschriften) van Nederland en Ned. Indië digitaal opgezocht en gelezen kunnen worden.

Otto Beaujon

Otto Beaujon

Afbeelding
Schip dat lijnzaad lost bij de koekenfabriek (ets door Fried van Hoof)
Wachten op de brugwachter 2 uur geleden
Feestelijke opening maandagavondserie met improvisatieconcert op twee orgels.
Feestelijke opening maandagavondserie met improvisatieconcert op twee orgels 8 uur geleden
Afbeelding
Samenwerking 12 jul, 15:00
Afbeelding
Lijst van gevonden en vermiste dieren 12 jul, 12:00
Alex Prins
Alex Prins wandelt voor een hulphond 11 jul, 18:00
Riet tegen Joop:
65 jaar samen: Joop en Riet Priem lachen nog iedere dag met elkaar 11 jul, 15:00
Tuindienst Protestantse gemeente
Tuindienst Protestantse gemeente 11 jul, 13:00
Tirza
Tirza gaat fulltime ondernemen! 11 jul, 11:00