
Herfst
AlgemeenMet een tweede coronagolf is de herfst nu echt van start gegaan. En weer wordt deze veroorzaakt door teruggekeerde vakantiegangers naar rode en oranje gebieden. We zouden toch zo langzamerhand moeten weten dat pandemieën zich met reizigers verspreiden over de wereld. En hoewel ik ook graag reis, een noodzaak is dat niet en ik begrijp dan ook niet dat mensen het risico nemen. Op het gevaar af dat ik oud klink: vroeger gingen we niet meerdere keren per jaar naar het buitenland en overleefden we ook. Vakantie over de grens is geen eerste levensbehoefte en zal dat ook nooit zijn.
Maar ook in Nederland gedragen sommigen zich onverantwoordelijk. Wat te denken van een illegaal feest in een bedrijfsloods met meer dan 100 bezoekers en een bruiloft met 180 bezoekers en kerkdiensten zonder mondkapjes en met zang met 600 bezoekers per keer, drie op een dag. En dan hebben we het alleen nog maar over het afgelopen weekend.
Ja, het is vervelend en ik ben er ook klaar mee om nergens meer naar toe te kunnen. En toch moeten we doorbijten. Voor onszelf en voor onze medeburgers die kwetsbaar zijn. En daar ben ik er één van.
En dus heb ik ook maar een doos mondkapjes aangeschaft en zal die ook gaan dragen als ik naar de supermarkt ga. Hoe vervelend dat ook is. En dat is de enige plaats waar ik één keer per week naar toe ga. Voor de rest zal ik de dagen weer thuis doorbrengen. Dat deed ik overigens al sinds 16 maart. En mocht ik toch ergens naar toe moeten, dan met mondkapje. Beter veilig.
Dat ook mensen die dagelijks getest worden en omringd zijn met alle medische zorg ziek kunnen worden heeft Trump het afgelopen weekend bewezen. Nou is er natuurlijk in zijn omgeving ook sprake van onverantwoordelijk gedrag en heeft hijzelf het goede voorbeeld ook niet gegeven. De VS hebben pakweg 4 % van de wereldbevolking en rond de 20 % van het aantal doden wereldwijd. En daar is het niet dragen van mondkapjes een soort politieke statement in een bitter verkiezingsjaar. Je mag hopen dat hij de ziekte overleeft, want als dat niet het geval is worden de VS waarschijnlijk in een nog grotere chaos gestort dan nu, 5 weken voor de presidentsverkiezingen, al het geval is.
Ik doe een oproep in deze column: Gedraag u verantwoordelijk, volg de richtlijnen en draag mondkapjes. En hoop op een werkend vaccin tegen dit dodelijke virus. Ja, ik weet dat het aantal sterfgevallen op het aantal zieken verhoudingsgewijs niet heel groot is, maar in Nederland zijn er toch al meer dan tienduizend mensen aan overleden en lopen de ziekenhuizen weer vol. Gedraag u dus.
Trudie Scherpenzeel







