
Taal en ontmoeting centraal
Door: Meike de Goeij AlgemeenFeestelijke slotavond in De Ontmoetingskerk
Op maandagavond 14 juli vond in De Ontmoetingskerk de feestelijke afsluiting plaats van een bijzonder project: de wekelijkse taallessen voor Oekraïense inwoners van Oudewater. Met koffie, koek, een speelse taalles en een bingo sloot de groep het seizoen warm en feestelijk af.
De avond begint met een welkom door Jan Evertsen, voorganger van De Ambassade van het Koninkrijk voor God en vanaf het eerste moment betrokken bij het project. Hij blikt kort terug op hoe alles begon: “Toen de Oekraïense vluchtelingen hier twee jaar geleden kwamen, vroegen we ons als kerken af: wat kunnen we voor hen betekenen? Tijdens een eerste ontmoeting gaven zij het antwoord zelf: ze wilden Nederlands leren.”
Vijf van de zes kerken in Oudewater sloegen de handen ineen en richtten een taalproject op. Vrijwilligers melden zich massaal aan. “We zijn geen professionele docenten”, vertelt Evertsen. “Maar als taalcoaches proberen we met eenvoudige woorden, zinnen en praktische voorbeelden de Oekraïners te helpen hun weg te vinden in Nederland.”
Wat begon met twee lesmomenten per week, groeide uit tot een vaste maandagavond en één op één lessen. De Protestantse Gemeente Oudewater (PGO) stelt hiervoor belangeloos haar zalencentrum beschikbaar. Inmiddels zijn de lessen niet alleen gericht op taal, maar ook op kennismaking met de Nederlandse cultuur. Onderwerpen als werk zoeken, sociale voorzieningen en het dagelijks leven in Nederland komen regelmatig aan bod. “Soms zijn we bijna meer een soort ‘levenscoach’”, lacht Evertsen. “Het gaat om méér dan taal.”
Loop van de avond
De afsluitende avond op 14 juli benadrukte dat sociale aspect. Tijdens een korte taalles oefenden de Oekraïners hun Nederlands en leerden de Nederlandse coaches enkele Oekraïense woorden. Iedereen stelde zich aan elkaar voor in het Oekraïens. Daarna volgde een creatieve bingo die voor veel plezier zorgde: de bingonummers kwamen langs in een voorgelezen verhaaltje, zodat het spel meteen leerzaam werd.
Evertsen kijkt tevreden terug: “We zien dat het deze mensen goed doet. In deze moeilijke tijd, waarin het thuisland vaak ver weg en onzeker voelt, is een avond als deze een lichtpunt.” Hij benadrukt dat de taallessen na de zomer doorgaan. “Taal is belangrijk, maar de vriendschappen en connecties die ontstaan, zijn misschien nog belangrijker.”



















